С какво е полезен колагенът
Секция: Здраве
09 Октомври 2014 17:37
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
С какво е полезен колагенът

Какво е колаген?

Колагенът е протеин, който е в основата на човешката съединителна тъкан - хрущяли, сухожилия и стави. Той гарантира тяхната здравина, както и устойчивост на натоварване, той е отговорен и за еластичността на мускулите и ставите. Колагенът е най-широко срещаният протеин не само при хората, но и при всички бозайници на планетата. Между другото, почти всички кулинари са добре запознати с неговата производна - желатина, който се получава именно от колаген. Поради това не е изрично отделен, а се използват неговите източници - хрущял, костите, кожата и ставите на животните.

Към днешна дата, науката познава около три дузини типа колагенов протеин. Те се различават на ниво на последователност на аминокиселините, но всички са еднакво полезни за организма.

При нормални условия колагенът се синтезира от организма и този синтез е напълно достатъчен, за да отговори на нуждите от колаген на обикновения човек. Въпреки това, за спортистите, чието тяло е под напрежение и натоварване, това количество не е достатъчно и води до - изтъняване на хрущяла, загуба на еластичност и здравина на ставите и сухожилията, повишена склонност към травми. Понякога причината за липсата на колаген в тялото може да е заболяване, включително и вродено. Отрицателен ефект върху синтеза на колаген в организма оказва и недостига на витамини и минерали и по-специално - на витамини от група В.

С какво е полезен колагенът?

На пръв поглед самото вещество не е особено интересно. Колагенът не съдържа незаменими аминокиселини, витамини, или каквито и да било специални минерали. Той не води до подобряване на метаболизма, не оказва някакво анаболно действие върху организма. Въпреки това, сам по себе си той е отличен строителен материал за клетките на епидермиса, ставите и сухожилията. Структурата на колагена е такава, че той се явява почти готов "строителен материал" за ставите. И кой, ако не и любителите на културизма, бодибилдинга и други силови спортове знаят колко уязвими са ставите и сухожилията на мускулите? Кой друг ако не те изпитват толкова много проблеми с травми и увреждания на ставите? Т.е. всъщност колагенът - както коженият колан защитава вашите стави и сухожилия, но за разлика от екипировката - работи от вътре.

В допълнение към укрепването на мускулите и ставите, колагенът оказва и подмладяващо действие върху кожата и косата на човека. Мисля, че много жени са чували за колагена, като съставна част на много кремове за кожа или средства за грижата за косата. И наличието на колаген в тях не е рекламен трик - дори когато се използва външно, колагенът прониква в клетките, укрепва и ги възстановява от вътре, като придава еластичност на кожата.

Друга полезна функция на колагенът е, че той се свързва с водата. Както вече писахме, това негово свойство активно се използва в производният на колагена - желатин, но и самият той е способен на това. Благодаряние на това, присъствайки в кремове и мехлеми, колагенът като източник на аминокиселини за клетките, служи и като транспортна система за течността. За хора на възраст е особено важно, защото с годините, синтеза на колаген намалява и тялото започва да го губи. Човешката дерма губи естествената си еластичност, кожата става отпусната и увисва. Колагенът намиращ се в междуклетъчното пространство е в състояние да предотврати това да се случи.

Източници на колаген

Както и в по-голямата част от полезните вещества, колагенът се намира в повечето храни. За съжаление неговата концентрация е прекалено малка, за да окаже терапевтичен ефект върху човек. Разбира се, ако не ядете желе двадесет и четири часа, като желатинови десерти. Въз основа на данни за хранителната стойност на продуктите, можете да се опитате да включите в дневните си порции храни, богати на желатин и колаген. Но уви, изборът на такива продукти е изключително малък.

Като резултат - необходимо е добавянето на колаген от специализирани препарати. Техни източници са или кожата, ставите, сухожилията на едрия рогат добитък, също така рибата или пшеницата, чиито протеин е богат на колаген. Според научните изследвания, животинският, най-достъпният източник на колаген, е най-малко полезен.

Молекулярната структура на този колаген е такава, че му е трудно да се проникне в човешките клетки и да се усвои от тях. Извлеченият от пшеница и други растения колаген има много по-голяма хранителна стойност, но е много скъпо да се произвежда и малко производители на козметика и продукти за спортно хранене могат да си го позволят.

Някъде между тези два типа е колагенът, който се извлича от морските продукти.

Отличен избор са иновативната козметика и биологично активни хранителни добавки на базата на натуралния рибен колаген от Inventia.

Разбира се производителите, като на добавки за спортисти, така и на продукти за жени, се интересуват максимално да намалят разходите си за производство, за да максимизират печалбите си. Затова на етикетите те рядко публикуват източника на колаген. Въпреки това, големите производители, които се грижат за репутацията си, често изписват източника на колаген. И ако той е от кожа на риба треска - трябва да сме подготвени, че тези продукти ще струват значително повече от аналогични продукти на конкурентите.

Вредите и страничните ефекти на колагена

Колагенът е абсолютно безвреден и при приемането му в адекватни дози не дава странични ефекти. Той не оказва влияние върху храносмилателната система на организма. Разбира се, ние говорим за високо-качествени стоки. Бракуваните, подправени или просто лоши продукти могат да бъдат намерени в абсолютно всеки пазарен сегмент, и колагенът не е изключение. Достатъчно е при закупуването му да се обърне повече внимание на избора на производител и да се уверите в срока на годност на продукта. Като се има предвид, че потреблението на колаген не изисква големи дози да икономисвате при неговия избор едва ли си заслужава.

Използването на колаген

Приема на колаген в спорта е както и при обикновения протеин. Като се има предвид, че дозата за единичен прием на колаген е около 5 грама, то той често се добавя към приема на обикновения протеин. Много производители на спортни храни улесняват тази задача за спортистите, като произвеждат протеини с допълнително съдържание на колаген. Във всеки случай колагенът е добър и в това, че за неговия прием не се изискват никакви допълнителни действия или условия. Ако имате проблеми със ставите, ставните връзки и сухожилията, ако сте загрижени за еластичността на мускулите си - просто добавете 5 грама колаген към дневния прием на храна. Може да го приемате между храненията или да го добавяте към приема на протеин. При сериозни проблеми дозата може да се увеличи до 10 грама.

Ако вече имате сериозни проблеми със ставите, пречат ви болките или имате нужда да се ускори процеса на възстановяване, то приема на обикновен колаген, уви, няма да бъде достатъчно. Нужни са специализираиа продукти на основата на глюкозамин - вещество ускоряващо възстановяването на съединителната тъкан. В допълнение към глюкозаминовия продукт се съдържа и хондроитин, който стимулира регенеративните процеси и синтеза на нова тъкан.

В козметиката е още по-лесно - производителите благоразумно са се погрижили за удобството на потребителя и колагенът е включен във всички необходимите стоки в подходящите дози. С нанасянето на кремовете и геловете на Inventia, вие със сигурност ще получите колагена в дози, определени от производителя. Е, препоръките относно избора на конкретни продукти са същите, както в случая с хранителните добавки.

Обобщаване

Колагенът е определено много важна и популярна добавка за спортисти и хора с активен начин на живот. Тя защитава вашите стави,     сухожилия и подмладява кожата ви. Приемането на колагена може да се сравни с приема на витамините, минералите и другите полезни добавки, които не са в достатъчни количества в натуралните продукти. Неговият прием е задължителен при възстановяване от травми и/или при увреждане на ставите и мускулите.

Въпреки това, ние не трябва да надценяваме влиянието му - той не разполага със собствена анаболна активност и не е в състояние да увеличи обмяната на веществата или синтеза на хормони. Той се явява градивният елемент на епидермиса и ставите. Най-важният елемент за вашето здраве.

 

 

/КРОСС/