Сценарии: Мая Манолова не е депутат, Цветанов и Местан едва влизат в парламента
Секция: Анализи
10 Октомври 2014 12:19
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Сценарии: Мая Манолова не е депутат, Цветанов и Местан едва влизат в парламента

/КРОСС/Да, това можеше да се случи, ако нямаше ограничения пред преференцията. Съставът на парламента щеше да е различен, защото избирателите масово пренареждаха листите, пише Диян Иванов в "Сега"

Мая Манолова не е депутат, Ангел Найденов и Кристиан Вигенин - също. Лютви Местан е на ръба, а Цветан Цветанов трепери до последно. Това щеше да се случи, ако преференциите в листите за Народното събрание (НС) действаха без ограничение - без праг от 7% и бонус за водача, който получава на свое име бюлетините без отбелязано индивидуално предпочитание.

Подобна класация е условна, защото повечето формации спуснаха директива да не се ползва преференцията и мнозина кандидати, най-вече водачите на листите, не се стремяха да събират лични гласове (ярко изразено при ДПС). Както казахме, те ползват и привилегията да обират неотбелязаната преференция, което лиши листите от свободна конкуренция. И все пак доста претенденти се стремяха към индивидуален актив, поразбъркаха сведеното "отгоре" подреждане. От протоколите на отделните районни комисии се вижда и как доста водачи или отделни кандидати, поставени на избираемо място,

просто не са желани от електората

Отчетливо ги задминават фигури от по-задни позиции. Ние не знаем дали тези преференции са честни - със сигурност някъде са, другаде - не. Но ни показват, че ако подреждането на листите бе без ограничения и изборът бе по-близо до мажоритарния, съставът на следващото Народно събрание щеше да е по-различен от настоящия. 

Разместването по листите накърни егото на доста несменяеми партийни апаратчици. Истински скандал се разрази в БСП например. Там зам.-председателят на партията Димитър Дъбов пренебрежително нарича вечния дисидент Георги Кадиев "събирач на преференции". Кадиев бе поставен на неизбираемо място, но успя да получи подкрепа, с която измести фаворитите на "Позитано" 20 в листата, и поиска оставката на ръководството на БСП за провала на изборите. Дъбов обаче смята, че "събирачите на преференции" нямат право да поставят ултиматуми на партията си и намеква, че неслучайно семейният бизнес на Кадиев не е пострадал при управлението на Бойко Борисов. "Другарю Дъбов, не ви е работа да се бъркате в семейството ми. Може да ви дразня, може да ви е страх от мен, може да съм всякакъв, но не се скрих от Шумен в Пловдив-област, когато не ме искаха там. Не се договарях задкулисно да съм водач някъде си, понеже съм много "ценен" кадър. Останах си на 9-о място и влязох в съвсем честна кампания, без купен, корпоративен или партиен вот. 5880 души ми гласуваха лично доверие. Два пъти повече преференции, отколкото председателят на БСП и над десет пъти повече от вашите 476 в Пловдив-област", отвърна Кадиев. И отново поиска оставки.

Подреждането по-долу изключва феномените 9/9, 18/18 и т.н., защото това е неволен вот. Но трябва да се каже, че в 99% от листите се наблюдава подобно объркване. До момента медиите информираха основно за кандидатите, които заради съвпадението на индивидуалния номер и бюлетината успяха да попаднат на избираемо място, но има още стотина претенденти, които получиха десетки хиляди гласове така. Преференцията им остана незабелязана, защото не се сдобиха с мандат. В този смисъл трябва да се каже, че широко коментираният случай 15/15 от европейските избори не е патент само на електората на БСП. Объркването се наблюдава най-малко при Патриотичния фронт (ПФ), АБВ и "Атака", защото електоратът им най-малко е проявил интерес към преференцията. А и тези формации издигнаха на много места къси листи, липсва кандидат с номер, съвпадащ с бюлетината.

И така, започваме от Варна. Ако преференцията беше свободна, след водачката Лиляна Павлова мандат трябваше да получи осмата в листата Даниела Панайотова (юрист, от младежката организация). Тя има 4664 отбелязвания. 1992 гласа е събрал шефът на Очна клиника Руслан Тошев, с над 1100 е бившият депутат Николай Костадинов. Те трябваше да влязат вместо Красимир Петров и Красимира Анастасова.

Едно от най-ярките индивидуални състезания в страната се състоя във Варна, където в социалистическата листа областният лидер на БСП Красимир Янков изпревари общинския Борислав Гуцанов (4545 срещу 2620 гласа). Гуцанов няма да е депутат, но при свободна преференция от НС

щеше да отпадне водачът Ангел Найденов, 

събрал едва 1272 номинации.

При Реформаторския блок (РБ) третият в листата Стилиян Гроздев ("България на гражданите") изпреварва втория Касим Дал. Както казахме, при "Атака", ПФ и АБВ преференциите са най-малко, затова в текста ще ги отбелязваме само ако листата се разминава с електоралните предпочитания.

При свободна преференция "БСП лява България" щеше да прати в парламента от Бургас Виктор Атанасов (гражданска квота) и местният лидер Атанас Зафиров. Бизнесменът Петър Кънев, водач, нямаше да влезе. "България без цензура" (ББЦ) би имала за народен представител не лидера на листата Стефан Кенов, а третият Марин Лазаров. В Стара Загора щеше да има размествания в листите на ГЕРБ, РБ и ББЦ.

В Плевен се наблюдава нещо доста интересно. Вторият при ББЦ Здравко Георгиев има 3462 преференции, а водачът - Румен Йончев (депутат и досега), едва 405. Влиза обаче Йончев. Нещо подобно се случва и при ДПС. Третият Методи Петков е с 466 преференции и води пред лидера на листата Митхат Метин, който има едва 131. Вторият Майдън Сакаджиев също е с по-добър актив, но депутат е Метин.

В Разград е интересно, чак драматично

Петият в листата на ДПС Самет Хасан изпреварва третата Нигяр Джафер с малко. Фурорът обаче е на осмия Гюнай Хюсмен. Той има 6107 преференции от общо 33 000 гласа за ДПС и става депутат. Хюсмен е твърде "любопитна" личност - председател на общинския съвет в Исперих, лидер на местното ДПС, преди години му бе повдигнато обвинение за предоставяне на неверни данни при получаване на евросубсидии. Близък е до ексминистъра и дисидент в ДПС Мехмед Дикме.

В Търговище третата Халиме Адемова изпреварва с преференция втория Йордан Цонев, но недостатъчно, за да го измести. В Кърджали също има екшън. Лидерът на ДПС Лютви Местан има 558 преференции, следващите в листата са с по 100-200, обаче петият Мустафа Ахмед (депутат досега) е събрал цели 1588. Не са му достатъчни. Ако преференциите важаха свободно, депутати щяха да са още Айхан Ахмед и Елисавета Георгиева, съответно 6-и и 8-и. Местан щеше да трепери до последно за мандата си.

На три партии и шестима кандидати в Смолян се случва едно и също. Формациите вземат по един мандат, а вторият в листата може да съжалява, защото безуспешно се преборва за по-голям преференциален вот. Недялко Славов е с преднина пред Даниела Дариткова (ГЕРБ), Емил Хумчев води на Дора Янкова (БСП), а Мустафа Карадайъ трябва да се учи на избори от Хайри Садъков (434 срещу 1379 номинации, ДПС). Трябва да отбележим, че и при "Атака" е същото - вторият Живко Чепишев е с преднина пред Борислав Киряков.

В Пазарджик също е интересно. Не само заради Делян Пеевски. 12-ият в червената листа Димитър Димитров е с 2950 преференции, доста повече от водача Янаки Стоилов. Последният нямаше да е депутат при състезание без ограничения. Кой е Димитров? Четем местни сайтове - "несменяем председател на общинската организация на БСП в Пазарджик, общински съветник трети мандат и голям местен арендатор". При ГЕРБ осмият в листата Атанас Узунов чрез преференция успява да вземе третия мандат. Колкото до Делян Пеевски, той има едва 459 гласа, но му стигат, защото електоратът на ДПС като цяло не се е втурнал да отбелязва в дясната част на бюлетината. Бившата спортна министърка Мариана Георгиева обаче щеше да гледа Народното събрание през крив макарон - активът й е 74 гласа.

Почти всички следващи в листата я задминават

При свободна преференция бившият зам.-министър от БСП Чавдар Георгиев нямаше да е депутат от Хасково, такъв щеше да е Райна Йовчева. Положението с Лютви Местан пак е леко драматично - получава 756 преференции, вторият Мехмед Атаман е с 819, четиринадесетият Йозджан Мехмед е с 788. При два мандата Местан отпада.

Македонският край и този път показа боен нрав. Най-интересно бе при ДПС, където областният управител Муса Палев победи в люта битка скандалния дългогодишен бивш кмет на Гърмен и депутат Ахмед Башев (4835 гласа срещу 3600 в полза на Палев, Башев - макар и втори в листата, е аут, първият мандат е за Алиосман Имамов). При БСП очаквано Кристиан Вигенин взе едва 679 преференции, цели петима го изпреварват. Но Вигенин вече е в НС, а депутат вместо него можеше да е шестият Богдан Боцев. Водачът на ГЕРБ Цветан Цветанов е с 2153 преференции - по-назад е от третия Димитър Танев и петия Йордан Андонов. Интересното е, че благоевградският 9/9 e с цели 7129 преференции.

При РБ мандат вместо Атанас Атанасов щеше да вземе четвъртият Борислав Миланов. А водачът на листата на ББЦ Светлин Танчев (бивш гербер, който сега говори яростно срещу ГЕРБ, герой от скандала "Мери Джейн", родом от Ихтиман) събира в Благоевград едва 278 преференции. Вторият, третият и четвъртият получават съответно 746, 1690 и 658 - разликата е осезаема. Македонците от Благоевградско проявяват инат дори и в дисциплинираната листа на ПФ, където Атанас Стоянов изпреварва Ангел Джамбазки.

В БСП-Враца Георги Божинов изостава от Цветелина Върбанова и Тома Томов, но депутат ще е той. Пробив обаче има при ГЕРБ, където Красен Кръстев измества Тотю Младенов. В листата на ДПС Камен Костадинов е преференциално зад Айхан Ахмед, Касъм Касъмов и Емил Тодоров. При ББЦ Веселина Иванова води на Явор Хайтов, но в крайна сметка размествания при ББЦ и ДПС няма.

От Видин при свободна преференция депутат щеше да е не Ивайло Московски, а Владимир Тошев. Във Велико Търново ГЕРБ спечели три мандата, най-много са преференциите за 12-ата в листата Клавдия Ганчева. Тя взе мандат. Водачът Цветан Цветанов е с 2814 отбелязвания, а четвъртият Мирослав Пенков - с 2080. Разместване имаше и при БСП - последната Весела Лечева спечели доста над 7-те процента.

Може да звучи невероятно,

но в Кюстендил Мая Манолова е бита с преференция - вторият д-р Иван Ибришимов е с 2201 гласа. Видната юристка и словесен флагман на БСП получи 1691, но знае се - отново е депутат. При ББЦ се случва същото, там Васил Иванов събира повече от водача Петър Петров.

В Добрич Светла Бъчварова (БСП) е задмината с три пъти повече преференции от втория Даниел Йорданов. В Силистра вторият при ГЕРБ Алтимир Адамов е с 1925 отбелязвания и изпреварва без полза Милена Дамянова (1600). Вторият при ДПС Невин Хасан води с малко на Рамадан Аталай. Също с малко водачът на ДПС листата в Ямбол Илия Илиев е изпреварен от четвъртия Иван Иванов. В съседния Сливенски избирателен район вторият при БСП Деян Денчев е с три пъти повече преференции от Таско Ерменков, но отново напразно.

В Шумен Ралица Тодорова (ГЕРБ) събра най-много преференции и влиза в НС заедно с водача Любомир Христов. При БСП Венцислав Венков изпреварва неуспешно първия Иван Иванов. В Габрово ГЕРБ спечели два мандата, а третият в листата Добромир Проданов измества Петко Тотев при свободна преференция. Ловешката социалистическа листа праща Димитър Горов депутат, но той е събрал едва 520 гласа. Трима други от по-задните места са с над 1000 отбелязвания. В Габрово имаме неуспешен опит за пренареждане и при АБВ - вторият Делян Енкин е с по-добър актив от водача Кирил Цочев.

От Перник БСП праща в НС Валери Жаблянов, но следващите двама в листата са с повече преференции. Нигяр Джафер (ДПС) е изпреварена от Боряна Методиева. Бившата здравна министърка Десислава Атанасова (ГЕРБ), която е родом от Русенско, но бе кандидатирана в Монтана, отново ще е депутат. Но по преференции е

изпреварена от втория, третия и петия

в листата. Почти същото се случва и с водача при социалистите Емил Райнов.

В Пловдив-област преференцията успешно прати в НС асеновградчанина Манол Генов, 8-и в подреждането. Успехът му е за сметка на втория Галин Дурев.

Завършваме със София, където резултатите от преференциите вече са широко известни. В София-област седмият при ГЕРБ Валентин Милушев има повече гласове от шестата Галя Георгиева, но влиза дамата. При БСП петият Радослав Стойчев е с по-добър актив от водача Корнелия Нинова, но няма да влезе в парламента. В 23 МИР изненадата дойде от Георги Кадиев, който грабна около 18% преференция. Водачът Желю Бойчев е изпреварен, но неуспешно от 14-ия Страхил Ангелов (1227) и 22-рия Николай Яръмов (946). В 24 МИР герберът Борислав Борисов (10-и) можеше да е депутат с 1179 гласа, а при БСП след безспорния Стефан Данаилов се нарежда Борис Цветков (880 преференции, нужни обаче му бяха още 600). Мартин Димитров от РБ успешно изпревари с 2791 гласа Гроздан Караджов, който също има нелош личен актив (1439). Интересно е в 25 МИР. Лъчезар Иванов (известен с прякора Лъчо Мозъка) пак се промъкна в НС - тихомълком, събирайки едва 187 преференции. Петият при БСП Деница Караджова е с 585 гласа, мандатът обаче е за Георги Анастасов с 372. При РБ Вили Лилков е с по-голям личен вот от Меглена Кунева, но ме му стига да я измести.

В заключение могат да бъдат казани много неща. Те все ще са полуверни, защото преференцията още е нововъведение, трябва да мине време, за да измерим ефекта й. А откакто я въведоха, ЦИК и партиите се опитват не да я популяризират, а да я укрият от избирателите си. Все пак нещо се забелязва осезаемо - там, където има ярък партиен живот (БСП, ГЕРБ) и където предварително се знае, че съответната формация има шанс за НС (РБ, ББЦ), от преференциите се интересуват и избиратели, и кандидати. Макар ръководствата невинаги да я препоръчват, а ЦИК направо да я укрива, ненаблягайки на нея в нито един от предизборните клипове. Тази тенденция се проявява дори и в ДПС. Лидерите й пуснаха директива срещу преференцията, но в смесените региони, където партията е силна, видяхме борба за гласове, както и пробиви на хора от по-задни места в листите. Не бяха много, но достатъчно за най-консервативната и дисциплинирана партия. Което само показва, че хората силно се бунтуват срещу партийните подредби и все по-активно ще объркват нечии сметки. Затова изобщо няма да е чудно, ако депутатите в новия парламент направят всичко възможно да премахнат или да обезсмислят преференцията. За да не "затрудняват" хората, разбира се. Да не сте си помислили, че са се загрижили за себе си?