България ще координира борбата със заболяването „син език“ на Балканите
Секция: ПОЛИТИКА
10 Октомври 2014 16:44
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
България ще координира борбата със заболяването „син език“ на Балканите

София /КРОСС/ Европа разчита на България да има водеща роля по отношение на борбата с разпространението на заболяването „син език" в района, доколкото то се разпространи в почти всички държави на Балканския полуостров. Това заяви заместник-министърът на земеделието и храните Марина Бракалова на проведената по инициатива на министър Васил Грудев среща на експерти от ГД Санко на ЕК с представители на браншови организации и експерти от Министерството на земеделието и храните, Българска агенция по безопасност на храните и Центъра за оценка на риска. „Мерките, които страната ни ще вземе са от изключително значение не само за нас, но и за страните от района, както и за все още незасегнатите страни в ЕС", допълни заместник-министър Бракалова. Според нея мерките, които се взимат на национално ниво и не са координирани със съседните държави, не могат да доведат до адекватна борба със заболяването и ограничение на разпространението му.
Министерството на земеделието и храните представи отново пред експертите от DG Sanco и плана, който включва тотална ваксинация на поголовието от преживни животни в страната. Самата процедура ще се извърши след края на зимния сезон, когато преносителите на заболяването все още не са активни.
За да бъдат ваксинирани, всички животни трябва да са здрави и обезпаразитени, поради което е необходимо до пролетта изключително стриктно да се спазват практиките за обезпаразитяване и съблюдаване на всички необходими мероприятия за биобезопасност на животните. Във връзка с изразени опасения от страна на животновъдните организации, че ваксинацията на животните ще попречи на търговията през пролетта, експертите от ЕК уточниха, че съгласно протоколите на ваксините, с които те работят, 3 седмици след първата ваксина се поставя втора, като една седмица след втората, животното се счита за здраво, и няма ограничение за търговия с него в рамките на ЕС.