Реформаторският блок е голямата въпросителна след изборите
Секция: ПОЛИТИКА
12 Октомври 2014 10:38
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Реформаторският блок е голямата въпросителна след изборите

/КРОСС/ "Победителят на предсрочните избори ГЕРБ напълно осъзна, че трябва да управлява или поне да излезе с оферта за управление, защото друго поведение би имало много висока цена за тях - отказ или неспособност да съставят правителство ще доведе до срив", каза в "Денят започва с Георги Любенов" социологът Андрей Райчев и подчерта, че това ще принуди ГЕРБ да бъдат активни.

Според него те използват "и трите писти, които историята им е дала" - едната е коалиция с две по-малки десни партии, втората е да обявят правителство на малцинството с гласовете на ДПС и третата е свързана с предстоящите преговори с БСП. Последната изглежда все по-малко вероятна, защото социалистите се дърпат, подкрепата на ДПС е рискована, защото ГЕРБ със сигурност ще бъдат обвинени, че управляват с ДПС, анализира социологът и добави, че най-простата и елементарна формула е тройна коалиция от една голяма и две малки десни партии - ГЕРБ с Реформаторския блок и Патриотичния фронт. "Тук има една загадка - дали Реформаторският блок ще издържи това влизане или ще се разкъса на две парчета", отбеляза още Райчев.

"Ще има парламент, ще има и правителство, а Бойко Борисов ще бъде министър-председател", заяви убедено политологът Антоний Гълъбов и потвърди, че големият въпрос сега е как ще се държи Реформаторският блок в тази ситуация. Според него опитът досега показва, "че десницата трудно се удържа заедно във власт".

"Обикновено коалициите се разпадат в опозиция, но при нас десните обикновено не издържат натоварването на властта", подчерта тази спецификата политологът.

Той добави, че това ще е важен тест за Реформаторския блок, защото "те не успяха да изградят политическа иновация, не успяха по различен начин да изградят съюза помежду си". Според Гълъбов Реформаторите е трябвало още миналата година да изясняват отношенията си с ГЕРБ и в споразумение ясно да се каже в кое са заедно и в кое - не, за да си спестят многото критики и негативи, които търпят в момента.

Другата част на уравнението е Патриотичният фронт, който направи една умерена и интелигентна кампания, но зад табелата "Патриотичен фронт" стоят 15-16 организации със стабилизиращата роля на ВМРО и НФСБ.

"Същественото тук е, че зад коалиционните етикети има известни напрежения, които биха могли да се окажат важни за ГЕРБ", продължи коментара си политологът.

"Важно е как ще бъдат водени преговорите оттук нататък. Ако те се водят за партийно управление, най-вероятно ще катастрофират. Те трябва да се водят по един много кратък дневен ред за по-малко от една година", обобщи Гълъбов.