Димитър Димитров: Необходимо е създаването на избирателен район в чужбина
Секция: БЪЛГАРИЯ
13 Октомври 2014 09:58
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Димитър Димитров: Необходимо е създаването на избирателен район в чужбина

/КРОСС/Гражданският борд за прозрачни и честни избори ще проведе днес заключителното си заседание, на което се очаква да бъде приет меморандум с включени всички предложения за промени в изборното законодателство.

Сред тях ще са тези, свързани с методиката за разпределение на мандатите и създаване на избирателен район в чужбина, посочи пред БНР експертът по изборно законодателство Димитър Димитров.

Съществува проблем с т.нар. "локална несправедливост", т.е. в районите, подадени за партиите, не произвеждат мандати, които отразяват тежестта на дяловете гласове, подадени за отделните лица, коментира Димитров. Сегашният проблем отчасти е предизвикан от това, че не съществува пълноценен 32-ри избирателен район в чужбина. С гласовете от там се разпределят почти 10 мандата, както е в последния случай. Десет народни представители трябва да бъдат разпределени вътре в страната, допълни той. 

Експертът не е убеден, че е удачно сегашната методика за разпределение на мандатите да бъде сменена с нова, която да позволи 120 от депутатите да се избират мажоритарно, а останалата половина пропорционално. Той даде и пример в подкрепа на своята теза. Ако 120 депутати се определят мажоритарно, със сигурност ще се засили натискът върху контролираното гласоподаване, защото разликите, с които ще се избират тези 120 депутати, много ще приличат на разликите, с които се избират кметовете в средните по размер общини. Много често тези разлики са малки и зависят от преместването или контролирането на малки дялове от гласовете, каза Димитров. 

За идеята за прерайониране и създаване на приблизително еднакви райони Димитър Димитров коментира: Това ще създаде по-добри условия гласовете, които се подават в по-големи райони, да получават разпределение, което ще бъде по-близко до резултатите от разпределението на гласовете в тези райони.

Като "мюре" определи темата за преференциите експертът по изборно законодателство. Това е сгрешена тема. Често се посочват числата на недействителните бюлетини и колко от тях са свързани с подаването на преференция, каза Димитров и допълни: Около 1 милион и 100 хиляди са подали валидна преференция. Срещу тях стоят 60-70 хиляди сбъркани преференции. Аз не зная кое число е по-важно за демокрацията.

Може би преференцията затруднява кадровиците в партията, но е видно, че ако една партия е солидна и добре организирана, тя има много начини да наложи своите кандидати. Дори и да се получат случайни размествания... не е голям проблем. Вижда се 4-5-ма от кандидатите, получили преференция, няма да бъдат народни представители, тъй като са били убедени от своите партийни ръководства, че е по-добре да допуснат някой друг до банката в парламента, коментира Димитър Димитров.

Според него, ако преференцията е задължителна и се промени видът на бюлетината, грешките ще бъдат по-малко.