/КРОСС/Discovery Science, единственият канал, посветен изцяло на научните чудеса, с гордост ще подкрепи тазгодишния Световен ден на науката. Ежегодното събитие е по инициатива на ЮНЕСКО и се провежда на 10-и ноември с цел популяризиране ползите от развитието на науката.
За да отбележи празника в Централна и Източна Европа, Средния Изток и Африка (CEEMEA), каналът ще подкрепи британския микробиолог Милтън Уейнрайт и неговото проучване за живота в космоса по нестандартен начин. Discovery Science може би ще се превърне в първия частен канал, който ще изпрати логото си с балон в стратосферата в името на науката.
„Discovery Science винаги е изкарвал науката от класните стаи и лабораториите, за да я пренесе в ежедневието на зрителите. Ние вярваме, че Световният ден на науката споделя същите ценности и цели, като нас. Това е причината да се включим в отпразнуването му тази година. Искаме да накараме зрителите ни да се чувстват ангажирани и ентусиазирани относно науката с помощта на новия ни телевизионен облик, някои от най-добрите ни програми и извънземен научен експеримент.", разказва Унай Ипарагир, директор Passion Brands, Discovery Networks CEEMEA.
Милтън Уейнрайт, професор от Университета в Шефилд, е посветил над 10 години в изучаване на микроорганизмите в космоса, търсейки живот в стратосферата. През 2013 г. заедно с екипа му от специалисти пускат балон в стратосферата и идентифицират организъм, наречен Диатом. Професор Милтън ще продължи изследванията си, като изпрати друг балон този път 10 пъти по-далеч в космоса.
Discovery Science ще проследи усилията на учения стъпка по стъпка, създавайки поредица от кратки епизоди с търсенето на извънземна бактерия в космоса. Тийзърът на поредицата може да бъде гледан и изтеглен тук: Discovery Science teaser. Сериите ще бъдат достъпни в YouTube и Facebook от 3-и ноември. Повратният момент ще бъде изстрелването на балон на Discovery Science на Световния ден на науката. Цялото приключение ще бъде заснето и кадри от него ще бъдат публикувани в социалните платформи на канала, за да зарадват най-любопитните.
Discovery Science ще отпразнува Световния ден на науката с нов телевизионен облик, специална програма и паневропейско състезание, за да разберем коя страна на науката зрителите обичат най-много.
Като част от Световния ден на науката, Discovery Science ще организира специално състезание за зрителите. За да участват, ще трябва да качат 30-минутно видео, описващо какво обичат в науката. Съревнованието ще се проведе на сайта www.yourdiscoveryscience.com и тече от 1-и октомври. Победителят ще спечели истинска звезда, дистанционно устройство за безпилотен самолет във формата на летяща чиния и възможността да се появи по Discovery Science.
Главна роля в новия телевизионен облик на канала е логото, което ще бъде достъпно в 5 версии, свързани с неговите ключови жанрове - „Кристал", „Течен метал", „Космос", „Димна мрежа" и „Инженерство". Други включени елементи са брони, нови промо клипове и визия.
Седмица преди Световния ден на науката, от 3-и ноември (понеделник) до 9-и ноември (неделя), Discovery Science ще почете празника с тематичен маратон, включващ най-доброто от ключови жанрове като: популярна наука, технологии на бъдещето, извънземни теории, инженерство, наука за тялото, екстремно време и наука за космоса. На 10-и ноември, Световния ден на науката, зрителите ще имат възможност да гледат най-добрите предавания от седмицата, както и две специални премиери:
„Неразкритите досиета на НАСА" (от 19:30 ч.) - поредица от 6 епизода, която разкрива топ 10 на най-необяснимите космически срещи, използвайки оригинални кадри и сензационни интервюта с астронавти и учени;
„Как работи вселената?" (от 20:20 ч.) - програма от 8 епизода с любопитни подробности за впечатляващите луни, планети, слънчеви системи и галактики, които изграждат вселената ни. Програмата показва точно как работи вселената с помощта на група експерти и компютърни графики.
Световният ден на науката (за мир и развитие) се провежда всяка година на 10-и ноември, за да популяризира ползите от развитието на науката. След Световната научна конференция през 2001 г., ЮНЕСКО започва честването на Световния ден на науката като прокламация на обща конференция. Денят за пръв път се чества през 2002 г. и от тогава се провежда всяка година на 10-и ноември.