/КРОСС/ГЕРБ ще състави кабинет, като най-вероятно ще бъде правителство на малцинството. Това каза пред телевизия Bulgaria On Air социологът Живко Георгиев по повод преговорите, които ГЕРБ започва от тази седмица с всички политически сили за съставянето на кабинет.
Той е убеден, че дори то да е коалиционно, в крайна сметка ще бъде на ГЕРБ, а коалиционният му характер ще е прекалено „лек". След изборите стана ясно, че три политически формации няма да участват в управленска формула - двете леви формации БСП и АБВ, и „Атака", допълни Георгиев.
Според него за бъдещия кабинет може да се използва формулировката - „максимум власт за ГЕРБ с минимум отговорности".
„ГЕРБ няма интерес да демонстрира голям ентусиазъм около перспективата да са ядро на следващия кабинет. Безспорно програма максимум е да се осигури отговорна подкрепа и от други партиии и коалиции, с които да сподели отговорност. Но засега не се очертават много лесни подобни възможности", смята Георгиев.
Относно позицията на ДПС той смята, че движението негласно ще подкрепи управлението без много шум около евентуално споразумение и "до време". Според него такава подкрепа може да се осигури до местните избори догодина, „като много вероятно тогава да има избори две в едно". Това ще е при условие, че не успее да се създаде истинско коалиционно правителство, застрахова се Георгиев.
За БСП единственото животоспасяващо в момента е дясно управление, а тя да е лява опозиция. Само такова управление може да създаде лява вълна в страната и по-добра позиция за левите идеи, смята Георгиев.
Той коментира и евентуалната коалиция ГЕРБ - РБ.
"Няма значение ГЕРБ и РБ какво ще решат, те си остават конкуренти в дясното политическо пространство и политически опоненти", анализира той и допълни, че с част от РБ може да се управлява сравнително лесно, а друга част по-скоро ще остане вътрешна опозиция.
"Много е вероятно да има разцепление в РБ и това ще стане ясно в близката седмица-две", смята Георгиев.
Според него може да се намери консенсус, непълен, по належащите проблеми пред страната - решаване на проблема с КТБ, бюджета за следващата година, евентуална актуализация на тазгодишния бюджет. "Но дяволът е в датейлите, оттам нататък ще е трудно", допълни той.
И въпреки всичко налице са предпоставки да има силен парламент - в който ще има силна опозиция и силен блок, който да противостои, предположи анализаторът. Защото голяма част от новите политически партии имат интерес тази трибуна да съществува, за да развият своята политическа идентичност.
Той смята, че до началото на ноември ще станат ясни контурите на новото правителство.