Тече срокът за оспорване на изборите пред КС
Секция: БЪЛГАРИЯ
13 Октомври 2014 18:26
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Тече срокът за оспорване на изборите пред КС

София /КРОСС/ На фона на продължаващите протести срещу разпределението на мандати по райони, вече тече седемдневният срок, в който могат да бъдат оспорени изборните резултати. До седмица след обявяването на официалното решение на ЦИК за резултата от вота, кандидатите за депутати, партиите, коалициите и този, който представлява инициативен комитет, издигнал независим кандидат, могат да изпратят своята жалба в Конституционния съд. Сезирането обаче не става директно, а чрез президента, Министерския съвет, главния прокурор и председателите на върховните съдилища.
В интервю за Дарик бившият конституционен съдия и бивш член на ЦИК проф. Емилия Друмева обясни процедурата за оспорване на парламентарни избори. Според нея може да се атакува като противоречаща на Конституцията и самата методика, която е част от Изборния кодекс. Проф. Друмева смята, че трябва да се работи за по-директен достъп на избирателите до правото им да оспорват изборни резултати.
„Оспорването пред Конституционния съд не е пряко и това е един проблем на действащото българско изборно право, върху който трябва сериозно да се замислим и да го направим по-проходимо, по-лесно и достъпно за отделния гражданин. Защото сега какво може да направи избирателят - да използва посредничеството на президента, главния прокурор, МС, на минимум 1/5 от общия брой на всички народни представители, ВКС, ВАС. Гражданите - и то не всеки отделен гражданин, а само тези, които са били кандидати и представители на партии и коалиции, преки участници в изборите, могат да се обърнат към някой от тези органи. Това те трябва да направят в 7-дневен срок от обявяването на крайното решение на ЦИК и в още един 7-дневен срок след това някой от тези органи, ако прецени, че оспорването е основателно, ще сезира КС".
По думите на Друмева сезирането може да е цялостно оспорване на изборите или отделни - един или повече, мандати на народни представители.
„В срок от два месеца съдът трябва да разгледа искането и може да постанови, ако установи съществени нарушения, които са повлияли върху крайния резултат, да възложи на Централната комисия да преизчисли резултата - какъвто случай имаше 2010 г. Тази методика, която е част от закона, може да се оспорва пред КС, но по друг ред, когато се оспорват текстове на закона като противоконституционни - че може да произведе силно несправедлив резултат, което води до нетърпимост, силно отклонение от разбирането за справедливост, пропорция между гласове и мандати".