/КРОСС/Законодателството ни в областта на донорството и трансплантациите има нужда от осъвременяване. Мнението е на специалисти, работещи в сферата на донорството и трансплантациите.
Юристи, медици и пациенти ще обсъждат днес темите за регламентиране на кръстосаното донорство, създаването на регистър за съгласие и възможностите за даряване на органи, които в момента не са описани в българското законодателство. Дискусията, която ще се състои довечера в болница Лозенец, е част от инициативите в рамките на Седмицата на донорството у нас. Само през тази година на 16 българи са направени трансплантации на бъбрек в чужбина.
Трябва да се даде шанс на тези хора да се оперират в България, смята директорът на Изпълнителната агенция по трансплантации д-р Мариана Симеонова.
Можем да разберем една майка или един баща, които искат да дарят своя бъбрек на детето си, не искат да го гледат да се мъчи. Въпросът е, че между роднините, между майка и дете, може да няма добра съвместимост. И тогава идваме до кръстосаното донорство, което е размяна на донорите между две двойк В България по закон това не е възможно да се случи. Трябва да се промени законът. Да се разреши с всичките изисквания, така че да няма нарушения, каза д-р Симеонова, цитирана от БНР.
У нас над 800 души чакат за бъбречна трансплантация. Близо 200 от тях умират всяка година, а нови 300 влизат в списъка на чакащите за орган.