/КРОСС/Ако в бъдещето управление участва Реформаторският блок, лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, който се очаква да бъде отново премиер, може да даде на представители на обединението невралгични ресори, смята политологът от „Галъп" Първан Симеонов.
„Едната от тези територии е здравеопазването. Там може да се постигне резултат, но са нужни непопулярни мерки и тази тежест може да падне от главата на Борисов", коментира той в сутрешния блок на Bulgaria on Air.
Според него винаги трябва да се очакват изненади от Борисов, но поне засега се вижда, че той е убеден, че ще е премиер.
Симеонов смята, че най-интересни ще са преговорите с Реформаторите, които явно клонят към участие във властта, и с Патриотичния фронт, защото тази формация има ясна програма, в която залага на експертността.
„ББЦ засега е пас, те казват: „С нас или без нас правителство трябва да има", АБВ повтаря тезата си, че са политически опонент, но допускам, че ще има някаква форма на подкрепа, а „Атака" ще остане в опозиция", анализира политологът.
Според него с изказването си, че ДПС е готово да подкрепи правителство на малцинството на ГЕРБ, но не и кабинет с участието на националистически формации, лидерът на движението Лютви Местан прави услуга на ГЕРБ.
„Този ход прави услуга на ГЕРБ, защото им дава възможност да се разграничат от подозрението, че ДПС ще стои зад това правителство", посочи Първан Симеонов.
Според него най-доброто нещо, което може да направи следващото правителство, е да си даде ясен срок с ясни задачи.
„Това управление, което ни предстои, ще е мъчително, то ще е нещо като при Пламен Орешарски, надявам се да е подобрено издание, защото такъв мандат дадоха избирателите. Мисля, че се връщаме на здравословната идея, че е нужно съгласие към националните приоритети, връщаме се на някакъв път на нормализация", коментира той.
Първан Симеонов смята, че след като бъдещият кабинет още в началото не може да акумулира свърхочаквания и започва с трудности, ще свърши много работа, защото няма да разчита на висок рейтинг и няма да му се налага да го пази и заради това да не провежда реформи.
„Очакванията на повечето хора са, че е време за такъв черноработнически кабинет. Хората гласуваха ясно с протест и наказания спрямо политическия елит, защото големите партии са с резултат под очакванията им, а малките - с неочакван дори и за тях. Сигналът е: „Разберете се и работете", настоя анализаторът.
Той смята, че част от работата може да бъде свършена и от служебния кабинет с новия парламент, защото е ясно, че бъдещото правителство няма да бъде сформирано бързо.