Ресурсите за възпроизводство на модела на прехода се изчерпаха
Секция: Анализи
14 Октомври 2014 13:25
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Ресурсите за възпроизводство на модела на прехода се изчерпаха

/КРОСС/ Изборите потвърдиха усещането, че сме в края на разпада на модела на прехода. Остава да се „осчетоводи" краят, но какво следва не е ясно, което плаши. Ако няма спечелили, то е защото политическият процес е пределно фрагментиран от желанието на всяка отделна партийна или бизнес група - това, което нарекох „отломките от модела на прехода", в отсъствието на „какво следва", да потърси инвидуално спасение и защита на интереса си. 

Погледнете представените партии в парламента - имат профил по-скоро на политически бизнес корпорации и солидарни групи за оцеляване. Около всяка една има икономически и финансови кръгове, които финансират и капитализират гласове и властови позиции, с цел да си осигурят оцеляване и възпроизводство. Няма и помен за национална доктрина, за споделени ценности и планове за действие.

Национализъм, десни и леви идеи, етнически права, влияние в съдебно система и медии, права и свободи - всичко намира измерение като капиталова ценност и гарантира благосъстояние чрез власт.

Трудностите в намирането на общоприемливо за всички решение произтичат от това, че моделът на прехода е тотално издъхнал. Въпрос на малко време е да се прецени, че са изключени и системите за поддържане на жизнените функции - очертават се продължения с ясни щети, загуби и мрачни перспективи, което наложи партийните корпорации да преминат в режим „оцеляване", като подчинят сътрудничеството и солидарността си с другите партньори на тази цел.

Който и да дойде на власт, ще трябва да прави реформи, а те в класическия случай разходват, а не добавят политически капитал. Пребиваването във властта едва ли ще доведе до обогатяване или осребряване на властови позиции в мащабите, познати досега. Управленците са заобиколено от дефицити и сриващите са икономически системи, а на улицата има недоволни протестиращи.

На този фон това, на което сме свидетели в седмицата на „политическите преговори" за правителство, плаши с дисонса между реалност и политическа суета. Сякаш бъдещите управляващи очакват реалността да се вмести в техните визии за собственото им място и роля, отколкото те да адаптират своите политики и реакции.

Истината е, че за разлика от 2009 и 2013 г. ресурсите за управление са все по-оскъдни. Линеарните очаквания, че чрез емисия на огромен дълг ще може да се осигури минимален комфорт на следващото правителство и пространство за умерени и ограничени реформи, са наивни в най-добрия случай. Очаква ни управление в условията на ескалиращи дефицити и режим на лишения, които не оставят никакво място за „царуване" и изискват къртовска и неблагодарна работа на правителство - екип от ярки и самостоятелни фигури с личен авторитет с програма с максимално широко обществена подкрепа. Следващият министър-председател го чака, а не корона трънен венец.

Именно отлагането на реформите до последно изчерпа жизнените сили на модела на прехода и лиши от перспектива традиционните играчи. Опитът да се налее свежа кръв и пренареди властовия пъзел, като се запази мрежата от формални и неформални зависимости, е обречен - имаме системен срив и нужда от рестарт.
По всичко изглежда, че паралено с разрушението на старото и изграждането на новите структури, ще текат и процеси на замитане на следите, като се генерира системна дестабилизация на банковата и финансова система, да се съхрани сегашната съдебната и правораздавателна система, за да блокира неизбежното търсене на отговорност, за да „потънат" на кредити и преразпределят активи. Не се заблуждавайте - „практиките" на КТБ не са ограничени само до тази банка, този собственик и тези кредитополучатели.

Абонираните за властта трудно привикват с мисълта, че вариантите за изход от ситуацията изключват спасение на всички, а кои ще се качат на Ноевия ковчег,е функция на това какви решения ще бъдат взети и кой ще ги реализира. При най-лошите сценарии се преминава в неконтролиран срив и гневът на обществото може да излезе извън сегашната матрица на управляемост.

Трагедията на „паразитиращата" върху икономика и общество прослойка на преразпределителите е, че тя няма шанс за оцеляване в условията на пазарната икономика и конкурентната, а не управлямата демокрация. Те имат компании и бизнес, който напълно или изцяло зависят от постоянен приток на свеж ресурс от субсидии и поръчки от държавата. Олигархичните кръгове у нас така и не успяха да използват близостта си до властта, за да създадат дългосрочни пазарно устойчиви и конкурентни модели на бизнес, които да могат да оцеляват самостоятелно извън държавната „ясла". Неслучайно в класациите за най-големите компании в ЦИЕ и ЮИЕ родните компании все повече изостават. Дори там, където имаме нормални компании с глобализиран интерфейс и възможност да действат като локомотив на развитието, преразпределители ги спъват и натоварват с разходите на своето възпроизводство, което ги лишава от конкуретноспособност и принуждава да търсят пътища за емиграция. Преразпределите генерират доходите си от търговия с влияние или власт, от препродажба на купени на изкуствено занижени държавни активи - заменки на земи, гори, недвижима собственост или от продажбата на стоки и услуги на държавата по завишени цени, или достъпа до огромни необезпечени кредити, които може и да не се връщат, или на неплатени данъци или най-обикновени кражби и източване на държавата. Нищо от тяхната дейност не добавя, а по-скоро отнема ценност от благосъстоянието ни и общата перспектива за развитие.

Независимо от тяхната дейност, до този момент в държавата винаги се е намирал достатъчно остатъчен ресурс, който да гарантира възпроизводството на модела на управление на прехода.

До тази година, до това правителство.

Едновременно или по-скоро взаимообусловано се сринаха всички източници на възпроизводството му - банките, европейските средства, енергетиката, здравеопазването, държавните поръчки и т.н. Те повече не бяха в състояние да генерират финансовите потоци, от които имаха нужда Преразпределите.

Уж на тези избори всяка партийна корпорация по-отделно постигна своето - не толкова като възможност да промени нещата, а по-скоро като потвърди негативната си сила, т.е. възможността да блокира решенията на другите в свой ущърб.
На преден план излизат ветераните в политическото договаряне или техните лейтенанти, в т.ч. контингенти от информационни войници по телевизионни студиа и на улиците.
Ясна представа и готовност за реформите, визия за развитие и представа за обществено претеглени национални интереси отсъстват.

Илюзия е, че Брюксел или Вашингтон ще ни „натиснат" да правим реформи. Тези два репера за българската външна и вътрешна политика имат единствена нужда да не стигаме до крайни състояния и да дерайлираме, да бъдем прилично стабилни или предсказуеми - нещо, което те могат да се постигнат и с минималистични варианти на намеса. Но този вариант само ще възпроизведе равнищата на бедност, недоволство, задълбочи негативните демографски и социални тенденции.

Непременно условие за обръщане на тенденциите е да възстановим контрола си, като нация, върху ресурсите на развитие, като рязко изтичането им навън или в посока към класата на преразпределители и дадем шанс на прослойката на производителите и предприемачите. Без да премахнем тези ограничители, сме обречени като нация. При това още в границите на сегашните поколения.

Вътрешните ограничители не са единствените спирачки - живеем в несигурна и непредсказуема външна среда, като за пръв път от близо век насам нашият - Черноморският регион - е център на глобална политическа тевтоника. Русия и Турция се намират в експанзионистичен етап, което не ни вещае нищо добро. Всичко, което се визира или предполага, като национален подем на България, ще свие възможностите им за влияние и присъствие. Нито в Анкара - с ислямския уклон в трансформацията на нейната светска власт, нито в Москва - с потискащия й патернализъм - са много разполагащите с власт, които са склонни да дадат шанс на българското възраждане. Неслучайно групирам Ердоган и Путин - моделите на управление са твърде сходни, с почти идентичен генетичен код, като тяхната гравитация продължава да ни държи далеч от цивилизационния мейнстрийм на Европа, така както ни е разделяла близо десет века.

Затова единствено възможните варианти за проекция на новото ни национално възраждане е ускоренатата интеграция /в европейския банков съюз, в еврозоната, в Шенген, в ОИСР/ и синхронизиране на развитие и ценности в рамките на колективните системи за икономическа и военно-политическа сигурност - Европейския съюз и НАТО. По-плътната интеграция ще даде възможност да ги представляваме и реализираме общи политики в тези невралични за световния мир и сигурност район.

Обратно, имплозията - затварянето ни в рамките на самоусилващата се криза и вътрешни междуособици ще ни отнемат „кислорода" ни и премахнат шансовете за успешни реформи.

Колкото е важно да открием виновните за ситуацията в банката сред нейните бивши собственици и управители, толкова е важно да открием и отстраним силите, които я разклатиха, защото те винаги могат да „ударят" следващата неудобна за тях банка. Случаят „КТБ" не е изолиран - редица други банки практикуват сходен модел, като превръщат депозити на гражданите във източник за финансиране на проекти собственика. Преливането на подобни практики от една банка заразява цялата банкова и финансова система.

Вегетиращите върху другата „дойна" крава на модела на прехода - енергетиката, бизнеси и политици да забележат, че поредицата от мощни корупционни удари - ВЕЦ „Цанков камък", АЕЦ „Белене", ВЕИ, скъпи централи и договори на входа и изхода, сринаха възможността й да оперира дори на минималните равнища. Ликвидността изчезна от сектора, финансовите дупки зейнаха, а излезлите на улицата потребители лишиха политиците и енергийните бизнесмени от лесното решение - повишение на цените.

Времето за плавен изход от кризата отмина. Останалите варианти за „шоков преход" - т.е. чрез ограничени „фалити" и управляеми сътресения в енергетиката да се доведе секторът до нови, по-ниски равнища на устойчивост чрез дерегулация и форсирана приватизация и преструктуриране. Шоковата терапия все още не е най-лошият вариант. Неизбежно чрез държавния бюджет ще се налеят средства и тъй като интервенцията и мерките на правителствено и парламентарно равнище се забавят или отлагат, „пожарните" средства ще нарастват все повече, докато стигнат точката на самоотрицание и безполезност, при които ще се обезмисли държавната интервенция и направи неизбежно „свободното падане".

В развалините след краха едва ли някой ще потърси персонална отговорност - вината ще се прехвърли на цикличните кризи и извънредните обстоятелства - всички вкупом и никой поединично.

Дойде време разделно, а заедно с него и времето за неизбежна и форсирана промяна, която само изключителни умения от страна на „спечелилите" последните избори може да съумее да удържи в рамките на контролиран и плавен трансформационен процес - онова,което навремето нарекох „втората вълна" на прехода.
Затегнете коланите - най-лошото предстои и най-добрият изход е радикалната шокова терапия. Само тя може да ограничи щетите и съкрати периода на изпитание.

 

Илиян Василев - посланик на България в Русия (2000-2006 г.). Основател и почетен председател на Българския икономически форум и на Икономическия форум за Югоизточна Европа. Член на УС на Българската асоциация за външна политика. От 2007 до 2011 г. е председател на Делойт България. Заместник-председател на българския Реформ Юнион Клуб. Инициатор и координатор на Софийското бизнес училище. Управляващ партньор на консултантската компания по анализи на проектни и стратегически рискове Innovative Energy Solutions.