Египетски мау и дългокосмест японски бобтейл за първи път на изложба в България
Секция: ЛЮБОПИТНО
14 Октомври 2014 18:00
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Египетски мау и дългокосмест японски бобтейл за първи път на изложба в България

/КРОСС/ Египетски мау - свещената котка на богинята Бастет, отглеждана в древноегипетските храмове преди 4000 години, ще бъде показана за първи път у нас по време на Петата международна фелиноложка изложба на CFA. 

Форумът е със състезателен харатер и ще се проведе на 18 и 19 октомври от 10 до 18 ч. в хотел Кемпински Зографски в столицата. В него ще се включат над 100 котки от десетки държави, които ще бъдат оценявани от международно жури от десет съдии от САЩ, Холандия, Финландия и Украйна.

Египетската мау е късокосместа домашна котка, запазила естествената за дивите представители на семейство Котки петниста окраска. Тази порода е отглеждана и почитана в Древен Египет и нейни изображения се срещат в древни папируси. Смятало се, че е превъплъщение на богинята Бастет, която предпазвала от страшни бедствия и спомагала за узряването на реколтата. Тези котки са били отглеждани в храмовете на Бастет, както и в домовете на египетската аристокрация, където са били считани за членове на семейството с всички произтичащи от това привилегии.

За изложбата този уикенд за първи път в България ще бъдат показани и дългокосмест японски бобтейл - най-скъпият представител на изложението. Тази порода е популярна като първообраз на световноизвестния анимационен герой Hello Kitty. Най-характерната черта на японския бобтейл е малката, по-скоро заешка опашка, която има само два прешлена. Породата е древна, произхожда от Япония и е високо ценена там от векове. Вярването е, че за разлика от котките с нормални опашки, бобтейлът има добър дух и носи късмет. Това са едни от най-податливите на дресировка котки, които лесно могат да бъдат научени да изпълняват номера и да донасят предмети.

Макар и древна, породата е сравнително рядка, като се отглежда в ограничен брой развъдници по света. Eдин от тях от този месец вече ще бъде в България. Три японски бобтейла, в това число и дългокосмест японски бобтейл, пристигнаха от световноизвестния холандски развъдник Henny Wintershoven не само за да участват в програмата, но и за да сложат начало на развъдна програма у нас. Тя ще се проведе във водещия развъдник Grand Oray, който през лятото се премести от Русия в България и има амбицията да селектира и отглежда различни премиални породи. Така се очаква страната ни да се превърне в център за развъждане на елитни котки в региона.

На петото издание на CFA изложбата ще дефилират още представители на пoродите персийски, британски късокосмести, екзотик, сфинксове, мейн-кун, абисински, шотландски клепоухи (скотиш фолд), американски късокосмести, девон и корниш рексове и бурмански. Всички участници преминават през специална подготовка - изкъпване с първокласна козметика и специфичен за всяка порода грууминг (фризиране), за който всеки развъдник има своя тайна. Състезателите са добре подготвени за представянето си на ринга, като се подбират представители с благ нрав, подходящи за участие в изложба, за да покажат най-добрите характеристики на породата си. Категорично изискване е всички да са ваксинирани.

Входът за събитието е безплатен за деца до 7 години, за деца до 14 години и пенсионери ще бъде 3 лв., а за възрастни - 5 лв. Билетите се предоставят на място.


Асоциацията на любителите на котки - CFA, е организация с нестопанска цел, основана през 1906 година. Асоциацията нараства постоянно през годините. Общите приходи са нараснали от 155,25 щатски долара през 1907 до над 2 300 000 щатски долара за финансовата 2002-2003 година. CFA е разширила своята дейност и ежегодно в цял свят се провеждат около 400 събития. CFA шоуто се оценяват от ценители, които отговарят на високите критерии за квалификация, завършили са строга програма за обучение и притежават определени качества за да оценяват котките въз основана определените стандарти за породата.

Българска асоциация „Елитни котки" е клуб на CFA с основен предмет на дейност развитие, усъвършенстване и постигане на качествено по-високо ниво на теорията и практиката в областта на фелинологията. Основна цел на БАЕК е да подпомага развитието и налагането на световно възприетите стандарти при отглеждането и развъждането на домашни котки чрез провеждането на изложби на CFA.