София /КРОСС/ Все още 38 бивши депутати, които не са се класирали за новия парламент, не са освободили ведомствените апартаменти, научи „Преса". Около 60 са новите избраници от страната, които ще се настанят в хотел за първите дни от работата на Народното събрание. Парк-хотел „Москва" ще ги приюти за сметка на бюджета на парламента.
Новите депутати няма как да бъдат настанени преди клетвата, която се счита за тяхното официално встъпване в длъжност. След като бъде избрано ръководство на парламента, ще се направи и разпределение на жилищата от ведомствения фонд, които са 179. Обикновено групата, спечелила мнозинство и съставила правителство, получава ведомствени жилища в атрактивните квартали - „Изток" и „Редута". Останалите са във „Витоша", „Овча купел", „Лагера", „Красно село" и „Мотописта".
115 от избраниците запазиха досегашните си жилища, но за периода, в който не бяха членове на парламента, те плащаха доста по-висок наем - между 300 и 500 лв. месечно, в зависимост от големината на жилището. Тези, които не са избрани, са помолени веднага да напуснат. Основен ремонт на държавните жилища няма да се прави, ще има само освежителен. Миналата година някои депутати от ГЕРБ се оплакаха, че БСП и ДПС си разпределили хубавите апартаменти и на тях оставили порутените, в които мебелите били строшени, а баните неремонтирани.
Тази година ръководството на парламента за пръв път удържа 800 лв. от последните две заплати на депутатите под формата на депозит. Идеята е с тези пари да се покрият леки ремонти, повредени мебели или липсващи уреди.
Истинският „настанителен" проблем на депутатите ще е в Народното събрание. В момента ГЕРБ, БСП, ДПС и „Атака" ползват досегашните си стаи. В 43-тото НС обаче има осем парламентарни групи. За да има място за всяка от тях, вероятно ще се отнеме част от кабинетите на лидерите. Както обикновено, спор ще има за голямата стая, която се ползва от зам.-председател на НС и се намира до стаята на председателя. В 42-рото НС я обитаваше Мая Манолова, но сега се очаква ГЕРБ да я вземе.