National Interest: Сърбия ще предпочете Русия пред ЕС в случай на натиск
Секция: Коментари
15 Октомври 2014 14:07
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
National Interest: Сърбия ще предпочете Русия пред ЕС в случай на натиск

/КРОСС/ Русия постарому си остава по-надеждния външнополитически партньор за Сърбия от Евросъюза, въпреки факта, че Белград в момента се опитва едновременно да развива отношенията си с Брюксел от  една страна, и да съхрани историческите си връзки с Москва, от друга, пише Франц-Стефан Гади от американското издание The National Interest.

Политическите и икономически интереси на ЕС в Сърбия могат да се окажат под ударите и в голяма степен виновни за това са от Брюксел, пише Гади. Той отбелязва, че интересът на Сърбия към евроинтеграцията постепенно започва да изчезва. И макар тази идея все още да привлича сърбите, изказванията на главата на Еврокомисията Жан-Клод Юнкер за това, че ЕС не планира да се разширява в близките години, и размислите върху това, че присъединяването към организацията може да не промени нищо съществено в Сърбия, значително намаляват привлекателността на Евросъюза.

В същото време между Сърбия и Русия съществуват споразумения, които носят полза и на двете държави, пише още експертът. Така, през ноември миналата година между Москва и Белград бе подписано споразумение за военно сътрудничество, а преди това на Сърбия й бе отреден статус на наблюдател в ОДКС. Освен това, Сърбия е единствената европейска страна извън пределите на СНГ, която е сключила с Русия споразумение за зона на свободна търговия.

Пред сръбските власти стои въпросът на балансирана външна политика, отбелязва още изданието. При това, ръководството на Евросъюза не бива да надценява възможностите си и да принуждава Белград да избира между Москва и Брюксел, тъй като ЕС не може да предложи на Сърбия бързото разрешаване на основните й икономически проблеми и да й гарантира членство в организацията в близко бъдеще.

„Ако Белград бъде принуден да избира между Русия и Запада, особено докато продължава кризата в Украйна <…>, сръбското правителство най-вероятно ще застане на страната на Путин”, категоричен е експертът.