Експерти: Трафикът на деца и жени в "Столипиново" се превръща в бизнес
Секция: БЪЛГАРИЯ
15 Октомври 2014 15:34
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Експерти: Трафикът на деца и жени в "Столипиново" се превръща в бизнес

Пловдив /КРОСС/ Все повече са жертвите на трафик на хора в България, а делата срещу трафикантите намаляват. Тревожната констатация направи адвокат Милена Кадиева от пловдивската неправителствена организация "Джендър Алтернативи" на среща с Регионалната структура на БЧК, посветена на кампания за превенция на трафика на хора в Пловдивска област.
"Ако жертвата е успяла да се измъкне някак от хватката на трафиканта, се интересува единствено как да се защити, да продължи живота си и да възстанови физическото и психическото си здраве", посочи Кадиева.
В Пловдив за тази година има заведени едва 4 дела, а за 2013 г. казусите са два. В национален план за миналата година са водени 150 дела, като според официалната статистика жертвите наброяват 800. По данни на НПО-тата в тази сфера обаче цифрите са в пъти повече, но данните така и не стигат до полицията.
Дори жертви на трафик да потърсят подслон в двата кризисни центъра в Пловдив, проблемът е, че страхът ги принуждава да не признават за схемата, в която са попаднали и те не казват на глас, че става дума именно за трафик, каза Надя Танева, директор на дирекция "Социално подпомагане" - Пловдив.
По думите й социалните в града са наясно кои семейства от пловдивския квартал "Столипиново" изнасят женска плът в чужбина, но дирекцията не може да реагира, защото няма сигнал или оплакване от жените.
"Те доброволно извършват това и са наясно какво ще правят още преди да заминат в чужбина. Със сигурност обаче жените работят за трафикантите под някаква форма на заплаха, която не признават", допълни Танева.
Най-лошото е, че те имат по няколко деца, а малките автоматично стават жертва на психическо насилие. По думите на експертите има данни, че в "Столипиново" има семейства, които доброволно дават децата си в ръцете на трафикантите. Често става дума за международни организирани структури.
"Призовавам чрез медиите жертвите да вярват в институциите, ние ще им помогнем и ще ги защитим", допълни Танева.
В Пловдив все още няма кризисен център за пострадали от трафик на хора, има два подслона за жертви на домашно насилие, където понякога бягащите от трафикантите се укриват. Няма и официални сигнали от жертвите.
Борбата на неправителствените организации е да се открие такъв център и държавата да предоставя специални курсове и преквалификация на жертвите на трафик, както и да имат право на записване на трудовата борса. Експертите са категорични, че най-ефективната борба срещу трафика е превенцията, разгласата на опасността сред младите.
България, Румъния и Украйна са най-големите донори за износ на женска плът, сочи официалната статистика на ЕС от 2013 г., така че кампанията за превенция на трафика е от исключително обществено значение, убедени са пловдивските експерти, съобщава topnovini.bg.