Дарените органи в България са все повече
Секция: БЪЛГАРИЯ
16 Октомври 2014 21:08
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Дарените органи в България са все повече

/КРОСС/ От началото на тази година случаите на даряване на органи са 16, на фона на 10 за цялата 2013 г.
След като през 2012 г. донорските ситуации бяха само 2, сега за 9 месеца са 16. Тази година цели 60 души са били трансплантирани. Но в същото време над 900 продължават да чакат. В седмицата на донорството и в деня на военовъздушните сили решихме да ви покажем как две наглед далечни професии могат заедно да спасяват човешки животи.
Един донор може да спаси живота на няколко души. Но всичко трябва да стане в рамките на няколко часа. Вече месеци наред военната авиация играе безценна роля в спасяването на животи - за час екипът е готов за тръгване, след още 2 органът може да бъде в операционната, защото всяка минута е от значение.
„Когато говорим за сърце времето, когато органът е извън тялото и в подходяща среда не би трябвало да е повече от 4 часа", обяснява доц. Георги Царянски, анестезиолог в болница „Св. Екатерина".
Капитан Веселин Асенов е пилотирал в две от донорските ситуации тази година. Винаги пита докторите спасили ли са някого, но при полетите избягва емоциите. „Те са рутина за нас и се стремим да не влагаме емоции, защото емоциите могат само да попречат. Хубаво е да знае човек, че помага на някого", казва той.
Всяка година в България около 200 души умират в очакване да бъдат трансплантирани. Нови 300 влизат в списъка на чакащите.
Чудото се е случило при Александър Павлов. В гърдите му от 2 седмици бие друго сърце. Възстановява се бързо, но още гледа плахо напред и не смее да мечтае. Пожелава си само нормален живот. „Просто споменът искам да избледнее, той няма как да изчезне, но да е един нормален живот", иска мъжът.
Над 90% от трансплантираните болни се възстановяват напълно, започват работа отново, спортуват. А роднините все по-често разрешават починалите им близки да спасят нечий друг живот.
„Мога да говоря за сърцето. Примерно тази година сме имали 8-9 такива ситуации, а предходни години сме имали 2-3", заяви доц. Димитър Петков, зам.-директор на болница „Св. Екатерина".
За много хора обаче чакането продължава - в момента 27 болни са в списъка за трансплантация на сърце.
В Европейския съюз над 60 000 души чакат за трансплантация, 12 умират всеки ден. Целта на седмицата на донорството е до всеки човек да стигне посланието, че скръбта при загубата на близък може да бъде поне малко преодоляна, когато е спасен живот, съобщи bTV.