/КРОСС/ България трябва спешно да се договори с Турция и Гърция да получава при криза газ в замяна на ток. Това е записано в доклад на Европейската комисия, публикуван вчера.
Институцията е провела стрестестове в страните от общността, като е разгледала вариант за прекратяване на доставките на газ от Русия през Украйна за период до шест месеца. България е попаднала в югоизточния район на изследване заедно с Гърция, Унгария, Румъния и Хърватия. Според Брюксел страната ни е сред най-застрашените от газова криза в ЕС заради липсата на алтернативни източници.
Общ съвет от ЕК към България и Румъния е да ускорят завършването на междусистемната газова връзка между двете страни. Отделно България трябва да направи всичко възможно топлофикациите да имат мазут за поне пет дни и да могат да преминат на него бързо.
В две отделни мерки е записана идеята за сключване на договори за размяна на газ срещу ток при нужда с Турция и Гърция. До момента България има уговорка само с Гърция да получава гориво, ако Атина има излишъци. С Турция подобни доставки за момента са невъзможни по технически причини.
От ЕК съветват България да се договори с Македония да намалява леко транзитните доставки за Скопие в случай на проблеми. Изрично за Българие е записано, че има нужда секторът да бъде по-прозрачен.
Седмата мярка е разрешение ТЕЦ-Варна да работи в такава ситуация, въпреки че не отговаря на екоизискванията.
Брюксел има пет препоръки общо към всички страни в региона - да повишат прозрачността на работата на своите междусистемни оператори и министерства, отговарящи за енергетиката, да бъдат завършени двустранните връзки между съседните държави, да се прилагат правилата на ЕС, да приключват започнатите досега газови проекти навреме и да се осигури бърза възможност за заменяемост на синьото гориво с алтернативи.