/КРОСС/ Имаме достатъчно електроенергийни мощности, които могат да осигурят пазара през зимния период. Това обаче не трябва да успокоява политиците и стабилизирането на енергетиката трябва да бъде във фокуса на новото българско правителство, каза енергийният експерт Йордан Йорданов в интервю БНР.
Всяка криза поставя на масата проблеми, чието разрешаване трябва да започне незабавно. У нас обаче от години се говори за диверсифициране на източниците и изграждане на газови връзки със съседните страни, за каквото ни съветва и последният доклад на Европейската комисия. Реалните действия обаче се бавят, отбеляза Йорданов.
Съобщението за пробив в преговорите между Русия и Украйна за доставките на природен газ не трябва да ни успокоява, посочи той и препоръча новото правителство да не отлага за след зимата тежките решения за енергетиката и стратегия за развитието на сектора.
Важни в решението на проблемите с производството на енергия от възобновяеми източници може да се окажат малките модулни реактори, инсталирани в ядрената централа. Технологията доскоро се е използвала само във военната и космическата индустрия. В последните години обаче се развива и България вече закъснява в нейното внедряване, отбеляза Йорданов.
Няма нищо притеснително в ситуацията около последното плащане на АЕЦ „Козлодуй" към „Уестингхауз", посочи Йорданов и я определи като слаб PR. Действията на ръководството на ядрената централа трябва да са по-прозрачни, добави той.
Новината за превод на 7 млн. лв. от АЕЦ „Козлодуй" към "Уестингхауз" предизвика проверка от страна на Министерството на икономиката и енергетиката, която показва, че плащането е регулярно и свързано с дейностите по удължаване на живота на Пети и Шести блок в АЕЦ „Козлодуй".