/КРОСС/ С близо 6 на сто са се олихвили парите на българите, които се осигуряват за втора пенсия в универсалните пенсионни фондове. Това показват последните данни на Комисията за финансов надзор за постигнатата от фондове доходност през последната една година от миналия септември до края на този септември.
Ако в сметката се включи и дефлацията, която се отчита от националната статистика за този период, ще се окаже, че реално парите по индивидуалните сметки на хората в частните пенсионни фондове са се олихвили с още 0,8%, пише в."Монитор".
От статистиката на финансовия надзор става ясно, че четири от деветте пенсионни фонда, които работят на нашия пазар, са постигнали по-висока от средната доходност. Най-високият процент е 6,93 на сто. Един от фондовете е олихвил парите на клиентите си точно със средната доходност - 5,96%, а останалите четири компании са постигнали по-ниска от нея лихва.
Независимо от това всички минават минималната доходност, която се изчислява от Комисията за финансов надзор и е задължителна за постигане. За последната една година тя е 2,96 на сто.
Според последните данни на финансовия надзор в универсалните фондове се осигуряват 3,368 млн. българи. Там са задължени да внасят пари за втора пенсия работещите на трудов договор хора, които са родени след 31 декември 1959 г. Към края на юни в универсалните фондове са натрупани 6,1 млрд. лв., а средно по сметката на един осигурен има 1814 лв.
При професионалните фондове, от които втора пенсия ще получават работещите при тежки и вредни за здравето условия, е постигната по-висока средна лихва от управлението на парите.
Тя е 6,25% при определена от финансовия надзор минимална доходност от 3,25 на сто. Най-високият процент, постигнат за тях, е 7,53 на сто, а най-ниският - едва 3,41 на сто. Към момента общият брой на
осигурените в професионалните фондове е 265 хил. души
Всеки от тях има средно по индивидуалната си партида 2878 лв., което общо прави 718,7 млн. лв.