/КРОСС/Съхранението на стволови клетки в обществени, а не в частни банки би могло да даде възможност на много пациенти да се възползват от един донор. Това би било много положително решение в рамките на един сериозен проблем, какъвто е дарителството на стволови клетки, смята националният консултант по онкохематология проф. Георги Михайлов.
Трансплантация на стволови клетки вече се използва успешно за лечение на различни заболявания, като тумори в яйчниците, автоимунни заболявания, някои ревматични заболявания на съединителната тъкан. Технологията на клетъчната терапия има огромно бъдеще, категоричен е проф. Михайлов.
В интервю за БНР той съобщи, че за последните 20 години са извършени над 1 милион клетъчни трансплантации в света.
При дарителството на стволови клетки става дума за даряване на регенераторна тъкан, т.е. самовъзстановяваща се тъкан и няма никакъв риск за живота на донора, обясни националния консултант по онкохемотология, коментира проф. Михайлов.
Той коментира и стряскащата статистика, че до 2030 година онкоболните ще се увеличат с 30 на сто. Този факт - каза той - е свързан в глобалния свят с един много важен фактор - рязка промяна в структурата на населението във високоразвитите страни в света, към които принадлежи и България, свързана със застаряването на населението.