Варна /КРОСС/ "Предотвратяване на рисковото поведение в интернет" - това бе темата на обучение на учениците от седем варненски училища. Целта е те самите да станат обучители на своите връстници и да общуват с приятелите си от европейските страни. Това заяви във Варна Георги Апостолов - координатор на Националния център за безопасен интернет. Апостолов информира, че българските ученици са на второ място след шведските си връстници по продължителност на използването на интернет и с половин процент над средното европейско ниво на познаване на начините за защита в мрежата. Той посочи, че всички европейски центрове за безопасен интернет вече могат да общуват чрез обща онлайн платформа.
"Една важна част от тази платформа е така нареченото "младежко пространство". Т.е. тези младежи, с които ние работим във Варна, в София, на други места, ние ще им предложим да се включат към тази общоевропейска платформа, където могат да публикуват свои блогове, могат да общуват, могат да обсъждат някакви общи теми. От тях се очаква да излизат с предложения, тъй като има доста неща, които тепърва предстои да се прави все по програмата "Дигитална Европа". Имаме нещастието с не много добре запознат със системата комисар - Йотингер, който предизвика куп закачки по тази тема. Предполагам, че ще го вкарат в час. Все повече нещата отиват натам. Ако младите хора не участват - все едно не правим нищо", каза той.
В седем училища във Варна има създадени превантивни клубове, в които учениците се обучават по безопасно поведение в интернет, съобщава БНР.