Изложба показва кръжоците в някогашния Пионерски дом
Секция: ЛЮБОПИТНО
21 Октомври 2014 14:47
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Изложба показва кръжоците в някогашния Пионерски дом

/КРОСС/Казанлък отбелязва 65 години извънучилищната дейност с интересна изложба, която връща назад във времето подрастващите. Изложбата ще покаже с какво са се занимавали някога като деца вече възрастните казанлъчани. 

Историята на извънучилищната дейност в града започва в далечната 1949г., когато е открит Пионерският дом - един от първите в страната.

Първоначално той се помещава в национализираната къща на Христо Христов - известен розотърговец и земевладелец . Основател и първи директор на казанлъшкия дом „Септемврийче" е Лалка Стойчева Козарова, тогава само на 23 години. За организиране на кръжочната работа, директорката ползвала опита на сливенския дом, който тя лично посетила и успешно приложила, припомня presstv.bg.

С тържествено откриване на Дома било поставено началото на извънучилищната дейност. През първата учебна година са открити кръжоци по литература, руски език, история, естествоизпитателни науки, шивашки кръжок, рисуване, в които участват общо 220 деца. Липсват обаче добра материална база, учебни програми, както и опит . Независимо от това с голям ентусиазъм за кратък период от 1950 до 1953 година, дейността се разраства значително. Под ръководството на Димитър Кавлаков още през 1949 г. е създаден голям детски хор. Широко застъпеното обучение по пиано, цигулка, виолончело, контрабас, народни инструменти през 1958г. слага началото на детска музикална школа .

През следващите години дейността се разраства. Постепенно Домът извоюва много отличия и става известен не само с това, че е един от първите в страната, но и се нарежда на челно място сред най-добрите.

През годините на своето развитие, Пионерският дом сменя многократно своите ръководители, които допринасят за неговото утвърждаване. Директори са били: Радка Кизицка, Стефана Духнева, Пенчо Георгиев, Янко Попов, Димитринка Каракушева , Пенка Павлова, Веселина Станчева, Спаска Лангурова, Елена Налбантова.

През 1990 год. с Постановление на министерски съвет Пионерският дом е преобразуван в Център за работа с деца. Предмет на дейността му е работата за индивидуалното и личностното развитие и изява на децата. Центърът осигурява условия за различни дейности, развлечения, игри и отдих. Дава възможност за подготовка в специализирани образователни форми, доразвиващи училищното образование. Директор на Центъра е Йовка Христова. В сравнение със задължителното обучение, извънкласната и извънучилищната дейност е по-гъвкава по отношение на интересите, потребностите и самостоятелността на детето при избор на занимания и дейности. Постепенно дейността се съобразява и с предпочитанията и интересите на децата. Разкриват се и нови форми, като чужди езици, карате, художествено слово, шах, живопис и др.

И както първите стъпки на извънучилищната дейност са били неуверени и трудни, но постепенно тя е разцъфтяла, така и таланта на нашите деца трябва да се развива постепенно с усърдие и любов. Нека да видим първите стъпки на нашите най-малки възпитаници - плахи, но изпълнени с ентусиазъм и амбиция.

Общински камерен оркестър в лицето на техния концертмайстор Иван Иван и музикантите Любена Тянова, Мариета Драгнева, Хариета Бакалова, Румелия Христова и Стефан Христов е създаден през 1993г. , с желанието да бъдат възродени позабравените музикални традиции на града. От 2014г. той става общински с любезното съдействие на госпожа Стоянова - кмет на гр.Казанлък и е част от колектива на Общински детски комплекс. Оркестърът е изнесъл множество образователни лектории, концерти с изявени имена в областта на българската музикална култура. Стремежът на музикантите е да представят както произведения от световната класика, така и популярна и съвременна музика.

През месец ноември 1995г. министърът на образованието Илко Димитров издава заповед, с която преобразува Центъра за работа с деца и Центъра за ученическо, техническо и научно творчество в Детски комплекс. Директор е Петър Петров. ДК се премества от центъра на града в кв."В.Левски", в бившата детска градина №4. По-късно се прекратява дейността в УОП, тъй като земите са предадени на техните собственици. При директор Стефка Христова ДК успява да съхрани зоологическата сбирка от Учебно-опитното поле, която се премества в специално пригодено помещение, където тя може да се наблюдава от всички ученици и деца от училища и детски градини.

Освен образователно-възпитателна и творческа дейност, Общински детски комплекс развива и конкурса дейност, в която има утвърдени традиции. Ежегодно Комплексът е домакин на пет национални конкурса, четири от които включени в Националния календар за извънучилищни дейности на МОН. Вече седемнадесет поредни години се провеждат Националните конкурси „Малките нашенци" и „Присмехулници", в рамките на Чудомирови празници, събиращ най-добрите художници и литератори от цялата страна; В рамките на Ежегодния Фестивал на розата в Казанлък, повече от 20 години се провежда „Открит турнир по спортни танци и Купа България", организиран от КСТ „Роза" ; Вече станалият традиция Национален конкурс за класически, характерни и модерни танци за купа „Българска роза", събиращ над 1000 деца от цялата страна; Единадесетият Националният конкурс „Казанлъшка роза" с над 1500 участника за разделите изобразително и приложно изкуство и Етнография и Националният конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Една българска роза" . Желанието ни финансирането на конкурсите да се заложи в Общинската Програма за деца с изявсени дарби, както е в цялата страна. Примери за други градове.