Политическите измерения на един футболен мач
Секция: Анализи
21 Октомври 2014 15:44
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Политическите измерения на един футболен мач

Събитията на стадиона в Белград са една добре замислена и изпълнена провокация от страна на опозиционните партии в Албания, Косово и Македония . Развятото знаме над стадиона не е албанския национален флаг, нито косовския, нито знамето на албанците от Македония. То изразява стремежа за обединение на всички територии населявани с албанци в единна държава. На знамето са изобразени образите на Исмаил Кемал и Иса Болетини, главни действащи лица при подписването на Декларацията за независимост и учредяването на народното събрание на току що създадената държава Албания в град Влора през 1912година.
Тази акция е логическо продължение на събитията от Македония, където беше провъзгласена държавата "Илирида" на площад „Скендер бег" в Скопие на 18.09.2014г.
Албанската партия „Червено и черно" съща има тези идеи в платформата си.
В предизборните документи на редица партии в Косово едно от условията е постановката за обединение с Албания.
В случая албанските националистически сили намериха отличен повод да оповестят идеята си и да попречат на прогресивните общности в тези страни да продължи процеса за нормализация на отношенията със Сърбия. Поставиха под угроза посещението на албанският министър- председател Еди Рама в Белград, което ще е първото от 70 години насам.
Отново в спора, кой е виновен за провокацията- всички албански лидери, партии, движения и коментатори, в трите страни твърдо отстояват тезата, че са виновни сърбите. Без капчица обективност или поне с чувство, че и те са виновни и са допринесли за ексцесиите на стадиона и за прекратяването на мача.
Не мага да разбера , особено поведението на редица медии, като това на CNN, която веднага побърза да обвини брата на Е. Рама в съучастие в провокацията и да обвинят домакините за основни виновници. За всеки просветен човек става ясно, че тази провокация е дело на противниците на подобряване климата в отношенията със Сърбия и стабилността на Балканите .
Шумните тържества в Прищина доведоха до нарастване на напрежението в Косовска Митровица. Всеобщото ликуване на албанците навсякъде, дори и в САЩ показва , че процесите на търсене на повод за ескалация на националистическите и териториални претенции към съседните страни, ще нарастват. Този процес трябва да бъде овладян от ЕС и международната общност, за да може присъединяване на Западните Балкани към ЕС да протече спокойно и плавно. В тази международна обстановка, където напрежението между отделни държави, религиозни общности, политически доктрини и геополитически битки, едни нестабилни Балкани в центъра на Европа ще бъдат сериозен проблем. По последна информация, организатор и изпълнител на провокацията е Исмаил Морина / наричан още Балиста/. Това означава , че той изповядва антидемократичните и националистически идеи на организацията „Бали комбетар" действала с италианските окупатори в Албания до 1944година.

Някои от основните причини, довели до осъществяването на тази провокация.

Близо три месеца косовският парламент не може да избере ръководство и да даде старт за избора на правителство. Конституционният казус - кой пръв има право да предложи правителство? - Партията спечелила изборите/ Демократическата Партия на Косово PDK с лидер Хашим Тачи/, но без нужното болшинство, или следизборната коалиция на Движение за Демократично Косово LDK на И.Мустафа, Алианс за бъдещето на КосовоAAK на Харадинай и Инициатива за Косово NISMA на Красничи, както и още несигурния партньор в лицето на Самоопределение V V А.Курти не бе решен категорично и на президента К. Яхага бе дадено правото да намери решение. До сега три опита за откриване на първа сесия се провалят поради процедурни хватки и от двете страни. Следващата седмица трябва да се проведе поредният опит за начало на парламентарния живот в Косово. Доброто в случая е, че правителството на Х.Тачи продължава да работи до избора на ново, с което се постига известна стабилност на държавата. Няма никакви гаранции, че парламента ще заработи нормално и политическите партии ще се договорят в името на това да не се стига до нови избори. И в Косово се заговори за правителство на двете противопоставящи се парти, като се изключат крайните националисти, в името на стабилността на държавата.
Тази тенденция за търсене на следизборни правителства на партии с различни идейни постановки е много съмнителна от гладна точка на плуарализма в обществата. Размиване на идентичността на партиите ще доведе до безпринципни коалиции, които не ще могат да осъществяват необходимите управленчески действия в страна с нестабилна икономики и сериозни социални проблеми.
Ако партиите се подадат на подобно внушение, че коалиции с несъвместими партньори ще ги облагодетелства и ще решат и своите идеи е несериозно и безкрайно безотговорно по отношение на избирателите им.
И именно подобни коалиции довеждат до отблъскване на хората и затова създаването на подобно правителство в Косово може да доведе до бъдещи колизии.
От друга страна искат да попречат на срещата на Е Рама в Белград и като цяло на всякакъв процес на подобряване отношенията между Албания и Сърбия, защото той ще затрудни претенциите на Косово към Сърбия за присъединяването на Прешевската долина, а от друга страна ще затрудни преговорите на Сърбия с ЕС. Във вътрешнополитически аспект също са против преговорите между Косово и Сърбия и искат да провеждат твърда линия т.е. да не се постигне съгласие в никакъв случай и конфронтацията да продължи и в бъдеще.
Взетото решение от Албания и Сърбия, срещата да се проведе на 10.11.2014г., показва твърдото решение на двете страни да започнат диалог в името на стабилността на Балканите и бъдещото им присъединяване към ЕС. Еди Рама е заявил, че „ Тези които искат отлагане на срещата в Белград не разбират нейното значение за Албания и стабилността на Балканите".
Опозицията в Албания в лицето на ДП на Сали Бериша също е против установяването на контакт с Сърбия, отново в името на „обединяването на всички земи населявани от албанци". Политическата обстановка в Албания непрекъснато се подържа в напрежение от ДП и сега още повече. Много активно се работи за сваляне правителството на СП и предизвикване на нови избори. Лошото в случая е това, че те няма да доведат до желаните резултати, а само ще изострят социално -икономическите проблеми и още повече ще се засили криминогенната обстановка в страната. Атаката срещу правителството се пренася и на европейската политическа сцена.
Македонските албански партии в своето отношение към събитията на футболния мач в Белград по нищо не се различава от това на тези в Косово. Провъзгласяването на „Република Илирида" не беше открито подкрепено, но не беше и осъдено от тях. Под натиска на ЕС, НАТО и заплахата за големите проблеми, които могат да имат по пътя към ЕС, постепенно еуфорията заглъхва. Това не значи, че тя не може да избухне на ново в удобен момент и то много бързо. В същото време правителството на Македония забранява влизането на 16 албански политически дейци и най- вече от партията „Червено и черно" известна с твърдата си националистическа позиция. Правителството на Македония явно се опитва да спре наново евентуалните изстъпления на радикалните албански групи в страната.
Политическите последици от събитията в Белград тепърва ще дават своите резултати. Но едно е ясно, албанците като цяло не са готови за конструктивен диалог в името на добросъседските им отношения и по въпроса за стабилност на Балканите.

Косовските политически партии и организации с различни платформи и идеи ще се стремят да не допуснат преговорите със Сърбия да протичат в конструктивен дух.
С тази провокация албанските националисти постигнаха две важни цели:
Първо. Отложиха във времето срещата на Е.Рама в Белград и показаха на какво са способни в постигане на целите си.
Второ. По много екстравагантен начин рекламираха идеята си за „ Албания на териториите населявани с албанци".

Но най важния извод от „футболния мач" е, че на Балканите още дълго време ще имаме националистически провокации , които няма да доведат до така желаната стабилност и разбирателство.

 

Коментар на В. Янакиева