Кабинетът определя нова линия на бедност за страната
Секция: ПОЛИТИКА
21 Октомври 2014 17:50
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Кабинетът определя нова линия на бедност за страната

София /КРОСС/ 1500 пространствени куб. м дърва ще бъдат дарени на пострадалите от наводненията през лятото жители на общините Мизия, Бяла Слатина, Берковица и Георги Дамяново, които се нуждаят от отопление с този вид гориво. Решението ще бъде прието на утрешното правителствено заседание и целта му е да се подпомогнат през зимния сезон хората, чието имущество беше унищожено от природните бедствия. За организацията на отчетност и контрол при снабдяването с дърва ще отговарят министърът на земеделието и храните и кметовете на съответните общини.
Предстои кабинетът да определи нова линия на бедност за страната. През 2015 г. тя ще бъде 286 лв. или с 14 на сто по-висока в сравнение с настоящата година. Линията на бедност е инструмент, който се изчислява въз основа на данни от изследването на НСИ на бюджетите на домакинствата в България, с цел да се гарантира задоволяване на минималните жизнени потребности от храна и нехранителни стоки и услуги.
В Наредбата за изчисляване и изплащане на паричните обезщетения и помощи от държавното обществено осигуряване ще бъдат направени промени, свързани с въвеждането от 1 януари 2015 г. на електронния болничен лист. Според новите текстове данните, приети в електронния регистър на болничните листове и решенията по обжалването им, се взимат предвид при преценката на правото и определянето на размера на паричните обезщетения и помощи. За осигурителите и самоосигуряващите се лица отпада задължението да проверяват дали представените им болнични листове отговарят на нормативните изисквания - това ще се прави по служебен път.
На утрешното си заседание правителството ще обсъди и проектите на две национални стратегии - за насърчаване и повишаване на грамотността и за развитие на професионалното образование и обучение. Целта на първия документ е функционалната грамотност да се изведе като национален приоритет и да се гарантира сътрудничеството в областта на инициативите за ограмотяване, които да се реализират от местните, регионалните и националните власти, социалните партньори, учителите и родителите. С втората стратегия се цели осигуряването на висококвалифицирани кадри за бизнеса, както и преодоляване ранното отпадане от системата на образованието на деца от социално слаби семейства и създаване на условия за преквалификация и професионална реализация на възрастни.