Изборният крах може да отприщи воля за ново начало
Секция: Коментари
22 Октомври 2014 09:41
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Изборният крах може да отприщи воля за ново начало

/КРОСС/Има шанс, ако се вземат спешни мерки за оздравяване на една слаба, разпиляна и политически безсилна левица, коментира пред "Дума" Чавдар Стоянов,доктор по право

След поредните парламентарни избори българската левица е разделена, отслабена, с изключително ниско ниво на представяне в парламента. По-сериозно политическо поражение БСП не е имала в нито един от националните и местните избори в годините на прехода. За първи път става дума не за обикновена загуба на парламентарен вот, а за сериозен политически крах.

Оттеглиха своята подкрепа от най-големия ляв политически субект у нас както младите, така и работещите българи, активното население в средните и големите градове. Отделянето на АБВ бе пагубен за развитието на левицата фактор от гледна точка на разбирането, че силата е в нейното единство. Представянето на "Движение 21", което според социолозите е привлякло млади и интелигентни хора от големите градове, макар и относително по-слабо, също говори за раздробеност и разпиляване на лявото. Създаде се безпрецедентна ситуация - две леви парламентарни партии (по-многобройна и по-малобройна) в настоящото НС като цяло да са достатъчно малочислени, за да не могат да влияят сериозно върху политическите процеси в страната и да предлагат алтернативи за развитието на държавата.

Очевидно е, че за сегашното положение има вина, има виновни, съществува дълга предистория, изградена от обективни и субективни фактори. Без съмнение ситуацията е резултат от стечение на различни по значимост фактори и обстоятелства. Но фактите са такива, че изискват разтърсващо опомняне, ясен, категоричен и безпощаден анализ на ситуацията. Защото дъното е достигнато и оттук насетне ще настъпят или радикална промяна, водеща до консолидация и допринасяща за появата на нови лица, или пълен срив, подобен на ситуацията около СДС, наблюдавана при появата на НДСВ. Моментът е не просто преломен, а фактически се явява исторически, колкото и нелицеприятно да звучи подобно заключение.

Не искам да бъда лош пророк, защото като безпартиен гражданин нямам право на категоричност в изводите за една партия, но като юрист и избирател с ясна обществена позиция смятам изхабените модели на политическо противопоставяне от ранните години на прехода за ненужни, а политическите субекти, които не носят динамиката на промяната - за вредни и опасни за България. Левицата изпусна възможността да бъде в крак с времето.

Ето защо повече отвсякога нишата на социалната чувствителност, желанието за изначална справедливост и солидарно общество трябва да бъдат изпълнени с качествено ново политическо съдържание - нов модел, ново общуване, нова политическа култура и принципност, а във всички случаи - и нови лица, които да променят визията за лявоцентристкото пространство в българската политическа действителност. Масово българите гласуваха за нови политически субекти, които говореха на разбираем за тях език, казвайки това, което те виждат всеки ден в битието си.

АБВ е фактор, доказал се на два последователни национални избора - европейски и парламентарни. Движението около г-жа Татяна Дончева също показа известен електорален ресурс и към него трябва да се подходи без високомерие, а с протегната ръка. Това в определена степен важи и за "Българската левица". Ръководството на БСП би трябвало да си даде ясна сметка, че слабата, разпиляна и политически безсилна левица създава предпоставки за избуяване на популистки и крайни, радикални течения, способни да разделят и противопоставят, но не и да консолидират българското общество. Не смятам, че в настоящия труден момент трябва да се толерират всевъзможни радикални действия, нови истерични викове или създаване на нова обстановка на нетърпимост, която окончателно ще срине доверието в парламентарната демокрация.

БСП преживя катастрофално изборно поражение. Има срив в доверието към левицата и тенденцията е отчетлива, недвусмислена. За нейното преодоляване ще са необходими много усилия, отказ от всякакви егоистични и лични интереси и съображения, организационни и административни промени на всички нива, незабавно протягане на ръка към гражданското общество, синдикатите и активната част от българското население. Единствено спешното реализиране на подобни мерки би дало шанс за ново начало и за мощен рестарт на лявото в политическия живот на България.