Седмица на Йордан Радичков
Секция: КУЛТУРА
22 Октомври 2014 10:34
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Седмица на Йордан Радичков

/КРОСС/С изложби, литературни четения и други събития ще бъде отбелязана 85-тата годишнина от рождението на писателя Йордан Радичков.

"Човек не всякога е там, където е капата му. А при суматохата изобщо не може да се разбере под коя капа какво има." - пише Радичков в "Суматоха".

Седмица, посветена на писателя Йордан Радичков, започна в библиотеката във Враца, която носи негово име. До 24 октомври посетителите в учреждението ще могат да разгледат изложба със снимки, свързани с автора на „Ние, врабчетата". Инициативата е по повод 85-тата годишнина на писателя.

Изложбата включва фотографии от посещенията на Радичков в Берковица и региона, библиотечни материали от фонда на библиотеката, както и сбирка от първи издания на книги на автора.

С различни мероприятия и ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин отбелязва 85-годишнината от рождението на своя патрон.

Радичковите дни продължават днес с посещение на театралната постановка "Дом 13" във Видин. На 23 октомври ще бъде отбелязан тържествено патронният празник. Тържеството пред барелефа на Йордан Радичков започва в 09.00 часа. Ученици от VIII клас ще потеглят "По стъпките на Радичков" към Берковица и Клисурския манастир. Програмата включва час на класа - "Символична визия на ГПЧЕ" по класове и етюд от пиесата "Опит за летене" от 09.30 до 10.15 часа, както и изложба на рисунки и подредени продукти на класовете. На 24 октомври ученици от 8, 11 и 12 клас ще опънат шатри в Крайдунавския парк. Организирана е и разходка по Дунав с кораб.

Като част от програмата, с която Северозападът чества 85 г. от рождението на писателя Йордан Радичков в четвъртък журналистът Пенчо Ковачев ще изнесе лекцията "Радичков от дописник до класик" в Берковица. В общинската библиотека са подредени снимки от посещенията на Радичков в Берковица и района, както и от детските му години в село Калиманица, където е роден.

С литературен празник „Мъдрецът Йордан Радичков" и Ямбол ще отбележи 85 години от рождението на писателя. За 23 октомври са предвидени три събития, с участието на ученици, които ще са в Кукления театър „Георги Митев" от 10 часа, от 12 часа в читалнята на Регионалната библиотека „Г. Раковски" 

 

 

 

Йордан Радичков е роден на 24 октомври 1929 г. в с. Калиманица, Монтанско.

Започва да публикува свои импресии, разкази и очерци от 1949 г. През 1959 г. издава първата си книга с разкази „Сърцето бие за хората". През следващите години издава сборниците с разкази „Прости ръце" (1961), „Обърнато небе" (1962), „Планинско цвете" (1964), „Шарена черга" (1964). През 1965 г. излиза сборникът му с разкази „Свирепо настроение", уникален с асоциативните си отклонения. Човекът на настоящето остава главно действащо лице и в следващите му сборници - „Водолей" (1967), „Козята брада" (1967), „Плява и зърно" (1972), „Как така" (1974) и др.

През 1966 г. от печат излиза романът-пътепис „Неосветените дворове". С него и с издадените през 1968 г. „Вятърът на спокойствието" (новели) и „Ние, врабчетата" (разкази) Йордан Радичков излиза от литературната традиция и налага свои правила и норми на творец от нов тип. По същото време той написва сценариите за игрални филми „Горещо пладне" (1966) и „Привързаният балон" (1967). Пак по това време създава и пиесата „Суматоха" (1967). Радичков често продължава да развива наглед изчерпани сюжетни линии като прехвърля вече известни герои от разказ в разказ и от книга в книга. Този похват достига своето съвършенство в сборника „Барутен буквар" (1969).

През 70-те години на миналия век Радичков публикува романите си „Всички и никой" (1975) и „Прашка" (1977). Тогава създава и драматургичните си творби „Януари" (1974), „Лазарица" (1979) и „Опит за летене" (1979). Тези пиеси заедно със „Суматоха" са играни в Австрия, Югославия, Германия, Гърция, Швейцария, Дания, Полша, Русия, Унгария, Финландия, Чехия, САЩ, Румъния и др.

През 1984 г. излиза от печат сборникът с разкази и новели „Верблюд", а през 1988 г. романът „Ноев ковчег". През последните години от живота си Радичков добавя нови щрихи в творчеството си - излизат сборниците с разкази: „Хора и свраки" (1990), „Малки жабешки истории" (1994), „Мюре" (1997), „Умиване лицето на Богородица" (1997), „Автострада" (1999) и „Пупаво време" (2000) - книга с особено заглавие, ироничен реверанс към миналото, когато в някои от диалектите „пупа" е значело корем и типично по радичковски пренесена в съвременността, в нашето „пупаво време". През 2003 г. излиза сборникът с интервюта на писателя „Скитащи думи".

Умира в София на 21 януари 2004 г.