/КРОСС/ „БНБ пропусна и не упражни тази своя власт, свързана с прилагането на оздравителни мерки по време на надзора, а се задоволи само с поставянето на диагноза. Може би е смятала, че няма смисъл да се спасява тази банка. В момента ситуацията е такава, че марката КТБ е увредена непоправимо. Едва ли тази банка може да бъде спасена, ако в нея се наливат каквито и да е било средства - това няма да предотврати паниката. Обещание за спокойствие може да даде само държавата или друга голяма банка, която да приеме КТБ." Това заяви в сутрешния блок на БНТ проф. Валери Димитров.
Той бе убеден, че едва ли ще се стигне до ликвидация актив по актив. „Най-вероятно остатъчното предприятие на КТБ като активи и негарантирани влогове може да бъде погълнато от друга банка и това е най-добрият вариант."
„В момента на основата на одиторския доклад квесторите трябва да изчислят капиталовата адекватност на банката и да се отправи предложение към БНБ. На основната на положителна или отрицателна капиталова адекватност се действа по определени начини - при отрицателна банката не може вече да просъществува", каза още той и заяви, че фондът за гарантираните влогове, трябва да бъде напълнен от банковата общност, която има интерес да има стабилност в тази сфера.
„Ясно и категорично това е задължение на банковата общност. Точка", подчерта Димитров.
Проф. Христина Вучева каза от своя страна, че историята от 1997 година се повтаря и днес също ще се появят т.нар. кредитни милионери. „Трябва да се реализира директивата от 94 година, касаеща срока на плащането на гарантираните 100 00 евро", добави тя.