За първи път България ще изпрати Генерален адвокат в Съда на ЕС
Секция: БЪЛГАРИЯ
24 Октомври 2014 14:45
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
За първи път България ще изпрати Генерален адвокат в Съда на ЕС

/КРОСС/След избора на кандидати за съдия в Европейския съд по правата на човека, правната общност в България ще бъде изправена пред още едно, според някои даже още по-отговорно предизвикателство - излъчване на кандидати за Генерален адвокат в Съда на Европейския съюз (СЕС). Тази задача стои за първи път пред България.

За избор на генерален адвокат важат условията и процедурата за избор на съдия в СЕС и в Общия съд, припомня адвокатът от Софийската адвокатска колегия Ана Велкова за "Правен свят". 

Генералният адвокат представя публично, при пълна безпристрастност и независимост, мотивирани заключения по делата, както изисква статутът на СЕС. Това гласи разпоредбата на чл. 252 от Договора за функциониране на ЕС (ДФЕС). Изключително прецизна, категорична и предизвикателна. И даже, бих я нарекла вълнуваща. Генералният адвокат, подобно на съдиите, следва да е личност с "гаранции за независимост", юрист с "призната компетентност". Разбира се, това са все субективни категории, които поставят на изпитание нравствените устои както на отделните кандидати, така и на излъчващата държава, посочва Велкова. 

Мандатът на Генералния адвокат е шест години, също както и мандатът на съдиите. Шест държави - Германия, Франция, Великобритания, Италия, Испания и Полша имат постоянни генерални адвокати. Останалите държави излъчват Генерален адвокат на ротационен принцип. Към момента освен генерални адвокати от постоянните шест държави, Белгия, Швеция и Финландия също имат Генерален адвокат. От октомври 2015 г. Генерален адвокат ще излъчат и България и Чехия. Генералните адвокати на избираемите пет места (освен постоянните шест) се избират в азбучна последователност, по първата буква на държавата в латинска транскрипция.

Конкурсът за избор на Генерален адвокат в Съда на ЕС най-вероятно ще бъде назначен и проведен от следващото правителство. За разлика от конкурса за нов български съдия в ЕСПЧ, който не търпеше отлагане, защото българското правителство трябваше да представи три равностойни кандидатури в срок до 15 декември т.г., то мандатът на българския генерален адвокат в Люксембург трябва да започне през октомври 2015 г.