Ромска организация изрази притеснение от евентуалното влизане на Патриотите във властта
Секция: БЪЛГАРИЯ
24 Октомври 2014 18:46
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Ромска организация изрази притеснение от евентуалното влизане на Патриотите във властта

София /КРОСС/ Център за междуетнически диалог и толерантност "Амалипе", който е една от водеща ромски организации в страната, изпрати писмо до лидера на ГЕРБ Бойко Борисов и президента Росен Плевнелиев, в което изразяват притеснение от съгласието за подписването на споразумение за управление на страната с "Патриотичния фронт". Според организацията е тревожно е, че по време на консултациите не е бил отправен апел за придържане на всички участници в тях към ценностите и стандартите за закрила на малцинства, бежанци и мигранти.
От "Амалипе" смятат, че при разговорите се заобикалят екстремно националистически и етноцентрични идеи, битуващи в партиите-членки на ПФ. "Не може да се премълчи фактът, че демонстрираната досега от партии в блока негативна и антидемократична реторика по отношение на български граждани, принадлежащи към малцинства, често борави с противоконституционни призиви за драстично ограничаване на техни права и свободи", се казва още в писмото.
От ромската организация посочват, че оставянето без внимание на крайните идеи на ВМРО и НФСБ, като настаняването на роми във фургони, изнесени извън градовете и постоянен полицейски надзор, е рисково и недалновидно. "Настояваме да не се допуска на никаква цена компромис с изискването за уважаване правата и достойнството на всички български граждани, включително принадлежащите към малцинства, на бежанци, мигранти и други уязвими групи, както и да не се предоставя достъп до бъдещата управленска коалиция на формации с антидемократични нагласи относно правата и свободите на лицата, принадлежащи към тези групи", се казва още в писмото.
От "Амалипе" смятат, че сглобяването на парламентарно мнозинство и съставянето на правителство с представители на подобни формации неминуемо ще лиши политическия процес и обществения дебат от изключително важни приоритети във връзка с управлението на многообразието, закрилата и интеграцията на малцинства, бежанци и мигранти, по които страната ни има изключително сериозен вътрешнополитически дневен ред, както и международни ангажименти.
Писмото завършва с призив при селекционния процес за бъдещото управление на страната мандатоносителят да не допуска противопоставяне и различно третиране на българските граждани по етнически признак и залагането на мини, застрашаващи етническия мир в страната, пише "Дневник".