София /КРОСС/ Има основание за оптимизъм за коалиция с ГЕРБ и той идва от това, че предложенията ни за съдебна реформа са били подкрепени. Ако по политиките се разберем, другото няма да е проблем. Това заяви пред ТВ7 Мартин Димитров от Реформаторския блок.
Ние сме длъжни да сложим нашите предложения на масата пред ГЕРБ. Например, предложихме международна компания да направи пълно разследване на КТБ и по-късно разбрах, че ГЕРБ също има подобно виждане, допълни представителят на Реформаторите.
Имаме някои резерви към Патриотичния фронт, но коалиция с тях ще бъде вариант, който най-много прилича на дясноцентристки кабинет. Ясно е, че трябва да има известни компромиси, но не отстъпления от заявени реформи. За мен на този етап да се искат министри, е грешка.
Ако обаче експерти от Патриотичния фронт са в министерски кресла, ако има ясно коалиционно споразумение и се знае какво се прави, мисля, че ще може да се състави кабинет, допълни Димитров.
Той беше категоричен, че Реформаторите няма да подкрепят евентуална коалиция с АБВ. Там нашите различия са много сериозни. Нека си спомним кой е идеолога на "Белене" - това е лидерът на АБВ Георги Първанов, коментира Димитров.
Ние продължаваме да настояваме за двегодишен мандат. Идеята е да бъдат изпълнени спешните реформи, да се форсират и веднага да се случат.
Ключовите реформи ако не се осъществят първата година, те няма как да се случат. Пример за това е съдебната реформа - трябва да видим, че е прекъсната линията на политическа намеса в съдебната система, като се започне от ВСС, от случайното разпределение на делата и т.н., така представителят на Реформаторите обясни идеята за двегодишен мандат на новото правителство.
Силно съм смутен от преговорите на ГЕРБ с БСП. Защо хората на Борисов не казаха преди изборите, че ще преговарят с тази партия? Това е голям тест за ГЕРБ - по кой път ще тръгнат - дясноцентристки или широка безпринципна коалиция, категоричен е Мартин Димитров.
Той коментира и евентуалното решение на казуса с КТБ. Докладът на БНБ за КТБ казва едно ключово нещо - има обезценка на активи от 4 млрд. лв. Давани са кредити без обезпечения, давани са пари на фирми без адекватна дейност.
Сега трябва да се даде срок за инвеститор, който е готов да плати разликата и да поеме банката. Ако това не се случи, се отива към отнемане на лиценз и назначаване на синдици.
Ние искаме международни синдици, които да върнат парите, което може да стане след разследване, има пример за това от други държави, обясни Димитров. Това ще бъде най-мащабната операция "Чисти ръце" в България, ще се стигне до конкретни имена, допълни политикът.
На въпроса дали бившият лидер на ДСБ Иван Костов не е скрития идеолог в Реформаторския блок, Димитров отговори по следния начин. Не съм виждал и чувал Иван Костов от година и половина. Това е показателно.
Познавайки Радан Кънев и Петър Москов, смятам, че Костов няма влияние върху тях. Направил съм си няколко мои теста и знам, че те изразяват собственото си мнение, категоричен е Димитров.