Колко пари поиска България от ЕС за наводненията, пита Джамбазки
Секция: ПОЛИТИКА
28 Октомври 2014 11:26
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Колко пари поиска България от ЕС за наводненията, пита Джамбазки

/КРОСС/ Каква е окончателната оценка на нанесените материални щети в следствие от наводненията за областите Варна, Бургас, Добрич, Враца, Хасково? Каква е окончателната оценка на нанесените материални щети в следствие от наводненията в страната върху инфраструктурата - публична общинска и публична държавна собственост? Какъв е размерът на помощта, поискана от Министерския съвет от Европейската комисия? Получил ли е Министерският съвет официален отговор в какъв размер Европейската комисия ще отпусне помощ за преодоляване на последствията от наводненията и в какъв срок, пита заместник-председателят на ВМРО и български представител в Европарламента Ангел Джамбазки в писмо до до Министерски съвет, Министерство на вътрешните работи и Министерство на регионалното развитие.

Питането на заместник-председателя на ВМРО бе предшествано от изказване в Страсбург миналата седмица. В рамките на разискването в Европейския парламент за по-добрата превенция и управление на наводненията на европейско равнище Джамбазки поиска повече информация за механизма, по който се разпределя помощта, и за сроковете, в които тя ще бъде получена от държавите от ЕС.

Можем с голяма доза основание да твърдим, че България е една държавите, най-тежко засегнати от природните бедствия през последната година. Считам, че по отношение на превенцията, по отношение на подготовката на институциите и населението при природни бедствия в последните две десетилетия не е направено почти нищо. Отделно от това вече е пределно ясно, че България няма изработен механизъм - нормативен, институционален и финансов, който да се ползва за преодоляване на последиците от природните бедствия, посочва Джамбазки.

Попитах официално министър-председателя, вътрешния министър и министъра на регионалното развитие какви са щетите до момента и какво са поискали като компенсации от Брюксел. Чакам техния отговор. Имам лошото предчувствие, че отново някой някъде няма да си е свършил работата, поради което ще получим в пъти по-малко отколкото ни е необходимо. Имам лошото предчувствие, че това поредно безхаберие ще остави хиляди българи без покрив, без пътища, без ВиК система, без елементарни условия за живот, допълва евродепутатът.
Очевидна е нуждата от национален механизъм за превенция, реагиране и преодоляване на природни бедствия, завършва писмото си Джамбазки.

 

ДО
МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛЯ НА Р БЪЛГАРИЯ
ПРОФ. ГЕОРГИ БЛИЗНАШКИ
ДО
МИНИСТЪРА НА ВЪТРЕШНИТЕ РАБОТИ
Г-Н ЙОРДАН БАКАЛОВ
ДО
МИНИСТЪРА НА РЕГИОНАЛНОТО РАЗВИТИЕ
Г-ЖА ЕКАТЕРИНА ЗАХАРИЕВА

ПИСМО
от Ангел Чавдаров Джамбазки, член на Европейския парламент от Р България
гр. София, ул. „Пиротска" 5, ет. 5
Уважаеми г-н министър-председател,
Уважаеми г-н министър на вътрешните работи,
Уважаема г-жо министър на регионалното развитие,
На последната пленарна сесия на Европейския парламент беше проведено разискване относно по-добрата превенция и управление на наводненията на европейско равнище. Изминалите 10 месеца на тази година изправиха България пред огромни проблеми, свързани с наводненията и настъпилите последици от тях. С голяма доза основание можем да твърдим, че България е една от най-тежко засегнатите държави-членки от природните бедствия тази година. Причините за това лесно могат да бъдат посочени дори и без особено мащабен и прецизен анализ. Считам, че по отношение на превенцията, по отношение на подготовката на институциите и населението при природни бедствия в последните десет години, а вероятно и през последните 2 десетилетия, не е направено почти нищо. Отделно от това вече е пределно ясно, че България няма изработен механизъм - нормативен, институционален и финансов, който да се ползва за преодоляване на последиците от природните бедствия.
В резултат на това, на липсата на адекватна политика и подготовка по отношение на наводненията, днес ние като нация и държава практически чакаме последствията просто да отминат и случилото се да бъде забравено.
От разговори с колеги, членове на Европейския парламент, както и от разговори със служители към Европейската комисия, заключавам, че дори помощта, която България следва да получи безвъзмездно, не отговаря на фактическите ни нужди, т.е. ние ще получим по-малко, отколкото сме заявили, нещо повече - по-малко отколкото е необходимо, за да обезпечим възстановяването на засегнатите региони.
С оглед на това с настоящото писмо моля да ми предоставите писмено следната информация:
1. Каква е окончателната оценка на нанесените материални щети в следствие от наводненията за областите Варна, Бургас, Добрич, Враца, Хасково?
2. Каква е окончателната оценка на нанесените материални щети в следствие от наводненията в страната върху инфраструктурата - публична общинска и публична държавна собственост?
3. Какъв е размерът на поисканата помощ от Министерски съвет от Европейската комисия?
4. Получил ли е Министерски съвет официален отговор в какъв размер Европейската комисия ще отпусне помощ за преодоляване на последствията от наводненията и в какъв срок?
Уважаеми г-н министър-председател,
Уважаеми министри,
Институциите дължат отговор на обществото какво ще се случи оттук нататък с преодоляването на щетите. През изминалите два дни станахме свидетели на повторение на ситуацията - бедствено положение беше обявено в цялата област Бургас и в няколко общини - Габрово, Севлиево. Първото заключение, което се налага от самосебе си, е, че не научихме нищо от случилото се през изминалото лято. Очевидно е, че по отношение на превенцията, реакцията и последващото възстановяване след природни бедствие България е далеч дори и от екзистентминимума.