/КРОСС/ Министърът на образованието Румяна Коларова изрази надежда Оперативната програма да стартира от януари тази година. За да стане това обаче съм напълно убедена, че парламентът трябва да ни подкрепи и аз се надявам, че ще има парламентарен консенсус в сферата на образованието и науката. Актовете на парламента не са свързани пряко с професионалното образование. Те са свързани с две стратегии, които по закон трябва да бъдат приети и от парламента. Това е Стратегията за научни изследвания и Стратегията за висше образование, каза Коларова в интервю за БНР.
Стратегията за развитието на професионалното обучение трябва да я обезпечим, защото не може да разчитаме изцяло на европейски средства, но това ще стане от бюджета за следващата година, уточни служебният министър.
Има професионални гимназии, в които паралелките нарастват и са максимално запълнени, каза Румяна Коларова и даде пример с професионални гимназии в Русе и Пловдив, които взаимодействат с фирми, които търсят професията и предлагат на учениците допълнителна квалификация. Гаранцията за тази позитивна тенденция идва от връзката в пазара на труда, от способността на професионалните гимназии да изградят такава връзка, добави тя.
Министърът подчерта като проблем и че не всички професионални гимназии успяват да се адаптират към пазара на труда: Имаме и казуси - професионални гимназии добре адаптирани към пазара на труда, които обаче нямат квалифицирани учители. Давала съм пример с професионалната гимназия в Мизия, където добре се ориентирали от гимназия, свързана със затворено химическо производство към професионална гимназия, която предлага услуги в сферата на общественото хранене.