…И ще кажем на долара “Goodbye”?
Секция: Коментари
29 Октомври 2014 10:25
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
…И ще кажем на долара “Goodbye”?

/КРОСС/ Русия е готова да се избави от доларовата зависимост и в това тя има потенциални съюзници. Най-мощният от тях е Китай, пише „Гласът на Русия“. През ноември 2013 г. Китайската народна банка прие решение: „трупането на чужда валута вече не отговаря на интересите” на страната. В Пекин заявиха необходимостта от избор на нова международна резервна валута, която да замени долара.

Войната с долара се води паралелно на няколко фронта:

Нефтен

Проектът за международна „бездоларова” търговия с енергийни суровини започна да придобива реални очертания на базата на „Санктпетербургската международна стоково-суровинна борса” от май 2014 г. Основната идея изглежда така: „откачването” на огромната и бързорастяща част на световния пазар за енергийни суровини – Азиатско-тихоокеанския регион – от долара и използването вместо него на юана и рублата. Освен Китай, потенциални съюзници на Русия са Индия и Иран. Русия предложи на Индия редица мащабни проекти в нефтогазовата сфера още през март. Иран се занимава с организацията на независимата от долара нефтена борса от 2004 г.

Газов

През май Владимир Путин, според оценка на вестник „Вашингтон таймс”, „победи стратегически, като подписа газов договор с Китай”. Според американската преса тази „сделка на века” ще попречи на САЩ да изолира Русия чрез икономическите санкции и ще лиши долара от статута му на световна резервна валута. През лятото ръководството на „Газпром” и КНР съгласуваха строителството на газопровода „Силата на Сибир”, а през юни Индия заяви, че е готова да го продължи до границите си.

През септември президентът на „Газпром” съобщи, че е постигнато споразумение за втория голям газов договор с Китай – строителството на газопровод „Алтай” и доставките в АТР до 100 милиарда кубически метра газ годишно. Планира се той да бъде сключен през ноември. Според оценки на западни експерти доставките по газопровод „Алтай” ще ударят такива страни-износителки като САЩ, Канада, Австралия и Катар.

Валутен

От пролетта тази година Русия съкращава инвестициите в държавните облигации на САЩ и извежда от американските банки депозитите си. През октомври Владимир Путин заяви, че страната е готова активно да преминава към национална валута при взаимните плащания с Китай и другите партньори.

Русия рязко активизира изкупуването на злато на световния пазар. За последната половин година златно валутните резерви са увеличени с над 18%. Едновременно с това Банката на Русия съкращава дела на долара. По подобен начин постъпва и Националната банка на Казахстан. Някои западни експерти смятат, че натрупването на злато в Москва и Астана са част от координирана политика.

Китай формира свой пазар на злато на базата на Шанхайската борса. Целта, според западните икономисти, е да вземе под контрол целия оборот на злато, да го изземе от американската борса Comex.  А след това за сметка на  рязката промяна на цените на златото да извърши пълно валутно „презареждане”.

Собствениците на долара се опитват да попречат на смъртоносните за тази валута действия и алианси. САЩ не крият вече, че срещу Русия водят война. На 17 септември прессекретарят на Белия дом Джош Ърнест, коментирайки падането на курса на рублата, каза: „Нашата първоначална цел бе да изолираме Русия и да я накараме да плати икономическа цена”. Сега САЩ се опитват да играят срещу Русия, намалявайки цените на нефта.