НЕК не е водила преговори с американските централи за по-евтин ток
Секция: ИКОНОМИКА
30 Октомври 2014 08:34
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
НЕК не е водила преговори с американските централи за по-евтин ток

/КРОСС/ Въпреки декларациите на кабинета „Близнашки" и ДКЕВР се оказва, че разговори за предоговаряне на контрактите за скъпия ток от двете американски ТЕЦ - „Марица-изток 1" и „Марица-изток 3", изобщо не е имало. За да се постигне някакъв напредък, енергийният регулатор трябва да промени решението си, с което от 1 юли драстично оряза част от тарифите на двете централи. Освен това ултимативно бе предложено след разговори цените им да бъдат намалени с 20 и 30%, пише „Сега".

Според изпълнителния директор на "Марица-изток 1" Питър Литгоу централата е готова да преговаря за намиране на общо решение в енергийния сектор, ако ДКЕВР оттегли или промени решението си. „Ние сме отворени за диалог, но решението на регулатора в момента е пречка да имаме каквито и да било разговори, защото ние сме длъжни да защитим инвестицията си", обясни той.

На същото мнение е и колегата му от „Марица-изток 3" Гари Левсли. По думите му обаче предоговаряне на условията за задължителното изкупуване на тока може да има, но след анализ на „общата картинка" и без поставянето на ултиматуми.

Левсли поиска яснота за доставките на въглища, за финансовите задължения в сектора и стратегия за оздравяването му. „Две години само се приказва, без да се предприемат действия", коментира той. Според него оздравяването на енергетиката минава и през затварянето на замърсяващите околната среда, неефективно работещите и продаващите скъпа електроенергия централи.

Разсрочването на договорите с двете ТЕЦ бе една от мерките в пакета за стабилизиране на сектора, предложено от служебния икономически министър Васил Щонов. Той даде и конкретно решение - контрактите да се удължат, а цената за изкупуване да стане по-ниска. Такава мярка досега не е реализирана.

Освен мъглата около преговорите не е ясно и дали е направено нещо с предложението на „Марица-изток 1" и „Марица-изток 3" да използват една от 400-киловолтовите далекопроводни линии, собственост на държавния „Електроенергиен системен оператор" (ЕСО), за износ на половината от своя ток в Турция.

Точно 580 млн. евро до 2020 г. са нужните инвестиции за покриване на стандартите по безопасност на мрежата на ЕСО, обяви вчера Стефан Солаков от държавното дружество. С парите ще бъдат изпълнени проекти за увеличаване на преноса на Североизточна България, за да могат да бъдат оползотворени вятърните централи, да бъдат модернизирани подстанциите във Варна и Добрич, както и да бъде построена нова 400-киловолтова линия между Пловдив и централите в Маришкия басейн, паралелна на досегашните. Трябва да бъдат изградени и нови 400-киловолтови линии до Турция и Гърция.