/КРОСС/ Законопроектът за изменение и допълнение на Закона за кредитните институции, който беше внесен още в първия ден от работата на новото Народно събрание, няма да доведе до реална промяна нито за банката, нито за вложителите, твърди разследване на ВTV.
Законът не може да разкрие истинския собственик, тъй като ще действа само на територията на България. Истинският собственик може да бъде разкрит само ако той сам пожелае това, посочи репортерът Стоян Георгиев.
„Не може да бъдат разкрити и всички фирми, които се облагодетелстват от кредитите. Това, което може да бъде разкрито, е взелата кредит фирма, но не и втора или трета, които са се облагодетелствали от него. В КТБ става дума за индиректни преводи, а веригата няма как да бъде обект на закона", обясни Георгиев.
„Идеята на закона е да извади на бял свят важните за обществото неща около тази банка. Ако обаче банката бъде фалирана, това няма да има значение, защо парите няма да бъдат получени нито от държавата, нито от вложителите. Ще има двойно ограбване. Защо парите ги няма? Знаете ли колко народ работи в разузнаването? БНБ или са проспали това, или някой има таен интерес от фалирането на банката. Който иска фалиране на банката, иска замитане на всички пари. Досега от БНБ се оправдаваха, че няма парламент, сега вече нямат оправдание и Искров се хваща за недотам добрата редакция на документа, предложен от депутатите", каза икономистът Венцеслав Димитров.
Капиталът в КТБ може да бъде попълнен без нито един лев от бюджета, посочи Димитров. „Фондът за гарантиране на депозитите участва с три милиарда и нещо. Половината от тях отиват в капитала на банката. Чух, че собствениците, някакви фондове има там, били готови с половината да участват в капитала. Има още един източник, за които никои не говори. Източникът са тези негарантирани депозити на фирми и граждани, които биха могли да бъдат преоформени като акционерен капитал, добави Димитров.
КТБ трябва да се спаси за няколко дни, каза той. Искров говори пълни глупости, отбеляза Димитров.