Русия образува наказателно дело за трагедията в Одеса
Секция: Русия
30 Октомври 2014 10:24
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Русия образува наказателно дело за трагедията в Одеса

/КРОСС/ Образуването в Русия на още едно наказателно дело, свързано със събитията в Украйна стана факт във вторник. Следственият комитет на Руската федерация образува дело едновременно по няколко обвинения – „подготовка за извършване на престъпление”, „убийство” и „опит за убийство и изтезания”.

Главното събитие, причина за образуването на наказателното дело, е трагедията в Одеса на 2 май тази година. От руската разследваща комисия уточниха, че делото е образувано срещу лицата”част от радикално настроените националистически въоръжени формирования „Десен сектор”, „Самоотбрана на Майдана” и феновете на украинските футболни клубове”. Освен радикалите, в руското разследване фигурират и украинските военни. Според материалите на делото, става дума за сътрудници на украинското Министерство на вътрешните работи и Службата за сигурност.

По данни на СК на Русия, радикалите са предизвикали масови безредици, ескалирали до насилие над населението, погроми, палежи и унищожаване на имущество. Официалният представител на Следствения комитет Владимир Маркин така обясни защо руското правоохранително ведомство е заинтересовано от събитията в съседната страна. „Намиращият се в този ден в центъра на Одеса руски гражданин, опасявайки се за живота си, решил да се скрие на безопасно място и се насочил към Дома на профсъюзите на площад Куликово Поле. Покрай него в сградата се събрали и други граждани, които искали да изчакат утихването на масовите безредици. Вечерта радикал-националистите започнали да замерят сградата на Дома на профсъюзите с камъни и бутилки със запалителна течност”, каза Маркин.

Повече от 35 души са загинали в резултат от отравяния, изгаряния и травми, получени при падане от високо, в резултат на предизвикания пожар, а както и от огнестрелни рани, съобщава СК на Русия. Руският гражданин е успял да се измъкне от горящата сграда, въпреки отравянията, които получил от отделените при пожара отровни вещества. Вместо да му бъде оказана медицинска помощ обаче, той е бил задържан от сътрудници на одеската милиция и отведен в областното управление на МВР. „Там потърпевшият е бит, след което цяла нощ разпитван, като над него е оказвано физическо и психологическо въздействие заради това, че е руснак. Изобщо не е станало дума за това, че той е потърпевш или пък за това да бъдат открити виновниците за подпалването на Дома на профсъюзите. Не му е оказана и медицинска помощ”, съобщават още от ведомството.

Задържаният е откаран в болница чак на следващия ден, когато състоянието му се влошило драстично, заради отравянията при пожара. Но дори в реанимацията сътрудниците на украинската Служба за сигурност не са го оставили намира и „продължили провеждането на следствените действия, заплашвайки го с физическа разправа, като демонстративно са му отказвали медицинска помощ”, отбелязват още от СК на Русия. При това, всички документи на следствието нарочно са били съставяни на украински език, а преводач на руския гражданин не е бил осигурен. Молбите на задържания за среща с представители на руското консулство са били игнорирани. Консулите са били допуснати при него едва на 31 юли, тоест почти 3 месеца след арестуването му. Именно тогава руският гражданин е успял да се обърне към руските правоохранителни органи.

Във връзка с това Маркин подчерта, че за задържането на украинската пилотка Надежда Савченко СК на Русия е уведомил веднага украинското посолство, а представител на консулския отдел е бил допуснат до нея в рамките на 10 дни от ареста. Освен това, на обвиняемата е била предоставена възможността да се запознае с процесуалните документи, които са били преведени на украински език. „Следственият комитет възнамерява да установи лицата, виновни за извършването на тези престъпления, и в рамките на действащото законодателство да приеме мерки за подвеждането им под наказателна отговорност”, подчерта Маркин.

Припомняме, че това не е първото дело, образувано от руските следователи срещу украинските чиновници. На 18 юни 2014 г. СК на РФ образува наказателни дела срещу украинския вътрешен министър Арсен Аваков и губернатора на Днепропетровска област Игор Коломойски. Те са обвинени в организиране на убийства, използване на забранени средства и методи за водене на война, отвличане на хора, както и възпрепятстване на работата на журналистите. На 2 юли Басманският съд прие решение за задочен арест на Коломойски, а на 9 юли – на Аваков.