/КРОСС/Председателят на Европейската народна партия точно сега не беше добре дошъл в България. Действайки по тази логика, трябва да очакваме утре да дойде например ръководителят на европейските социалисти и да започне да обяснява какво е редно да се прави в България.
Тези господа трябва да свикнат, че България все пак се опитва да бъде суверенна страна и че точно сега, когато се мъти правителство - по-добре е да наблюдават процеса от Брюксел.
Коментирът за визитата на Жозеф Дол у нас е на анализатора Валентин Вацев за БНР. Според него всеки опит за намеса в българския политически деликатен процес днес не е добре дошъл, ако идва отвън, добави той.
Фактически върви рутинен процес на не много лесно взаимно опипване и съгласуване на политическите субекти и ако някъде към 10-и или най-късно 15-и ноември има готова правителствена форма, тогава ще можем да говорим за елементи на кризисно развитие в ситуацията. Днес няма нищо особено, коментира Валентин Вацев.
Сстават две неща, които много силно определят развитието на процесите, посочи Вацев. Първото ми е понятно. Аз виждам как на "входа на автобуса" няма блъсканица, всички са съгласни да бъдат в парламента, но никой не желае да поеме отговорност за правителство. Няма по-добра позиция от позицията на парламентарна опозиция. Тя е печеливша стратегически. Българските политици добре разбират това, каза анализаторът.
Вторият фактор - посочи той - е, че Борисов не използва правото си на титуляр на процеса, за да съобщи ясно на потенциалните си коалиционни партньори в парламента, че трябва да изберем до една седмица какво искаме - ще правим ли правителство, или ще правим избори. Борисов обаче избягва досега да каже това. Не разбирам защо го прави. Той е силно променен, сега вече мога да го кажа публично, и неговата промяна съвсем не му помага да направи правителство. Според мен е проява на слабост и безхарактерност да търпи от ЕНП да му спускат директиви. Това е недопустимо, каза Вацев.
Според него ставаме свидетели не на кризата на отделни политически партии, а на целия политически елит: Не отделните партии не могат да произведат правителство, а елитът не е в състояние да премине от законодателна към изпълнителна власт. Това означава историческа немощ, яловост и необходимост да се правят исторически, а не ситуационни изводи.
Вацев прогнозира насилствена, принудителна коалиция между леви и десни.