/КРОСС/ За спазването на действащото законодателство се обявиха БСП и Реформаторският блок при започналото обсъждане на доклада на временната бюджетна комисия по казуса „КТБ". Реформаторите предложиха и международно разследване, с което да се направи опит за връщане на част от „лошите" кредити.
По-честно е да се спази законодателството каквото е, защото утре всяка банка може да поиска да бъде спасявана и няма да има аргумент, с който да й бъде отказано, посочи Мартин Димитров. Позицията на Реформаторския блок е, че държавната гаранция на Фонда за гарантиране на влоговете за заем, с който да се изплатят гарантираните депозити, е най-евтиният за обществото вариант. Влагането на държавни пари в банка с отрицателен собствен капитал означава да се увеличи бюджетният дефицит, подобно на случилото се в Словения, посочи Димитров.
Парламентарната група на „БСП лява България" е против спасяването на КТБ с държавни пари, потвърди депутатът Румен Гечев.
Няма как да бъде оздравена банка, затворена от четири месеца. Няма инвеститор, който би вложил 500 хиляди,за да спаси 5 лева. Оздравяването на банката би било чудесно, но това е невъзможно, това е безсмислено начинание, посочи Гечев.
Предлаганото от бюджетната комисия решение, с което да се вмени на БНБ да предложи мерки действия за оздравяването на банки, чиито собствен капитал е станал отрицателен, противоречи на Конституцията, заяви той.
Гечев попита кой и кога е променил формулировката на това предложение, тъй като в комисия в сряда при дебатите е бил обсъждан текст, според който на БНБ трябва да се вмени да предприеме действия. Председателят на комисията Менда Стоянова уточни, че внесеният днес доклад отразява промените в текстовете, обсъждани в сряда, и допусна, че Гечев не е разбрал.
Реформаторите предложиха и международно разследване за раздадените от КТБ 4,2 млрд. лв. кредити. Това е задължително, защото ако не бъде проведено, хората, замесени в тази схема, ще я повторят след години - или в банковата система, или другаде, посочи Мартин Димитров.
Дебатът да се отмени и казусът „КТБ" да се реши по действащите закони, предложи преди началото на дебатите Волен Сидеров.
В залата беше допуснато ръководството на БНБ. Предложението да влязат и директорите на КТБ беше отхвърлено.
Дебатите продължават.