НЕК отчете рекордна загуба от 425 млн. лева
Секция: ИКОНОМИКА
31 Октомври 2014 20:55
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
НЕК отчете рекордна загуба от 425 млн. лева

/КРОСС/ Държавната Национална електрическа компания (НЕК) отчете рекордна загуба от 425 млн. лева за първите девет месеца на годината, което с 275,2% повече в сравнение със същия период на 2013 г. Това показва финансовият отчет на дружеството публикуван в 19,00 ч. днес.

В края на юни дружеството отчете загуба от 250 млн. лева. И тогава и сега като основни причини за лошите си резултати от дружеството посочват водената ценова политика от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР), задължението на компанията да купува повече скъп ток и излизането на все повече потребители на свободния пазар.

"През деветте месеца на 2014 г. компанията продължава да провежда дейността си при неблагоприятни ценови и икономически условия, поемайки всички финансови негативи и целия търговски риск на електроенергийния пазар", обясняват в доклада към отчета си от НЕК.

По данни на компанията дори увеличената цена на тока от 1 юли, а след това и от 1 октомври няма да бъдат достатъчни за нейното стабилизиране и за запълването на финансовата дупка от 2,9 млрд. лева, пише Труд.

Утежняващо обстоятелство за дружеството от началото на 2014 г. е намаленото производство на ток от водноелектрическите й централи с 21,6% спрямо 2013 г. Причината - в страната има излишък на електроенергия и ВЕЦ-те не са необходими. Общият спад на покупка на електроенергия от дружеството е 4% за година.

НЕК посочва, че заради излишъка на ток е принудена да плаща и по-висока цена за разполагаемост на двете американски централи - AES Гълъбово и КонтурГлобал ТЕЦ Марица изток 3. Според дългосрочните им договори когато те не произвеждат ток заради излишък в страната, НЕК трябва да им плаща, затова, че ги има.

В същото време намалява купуването на по-евтин ток от АЕЦ "Козлодуй" с 21,8 на сто. Така за регулирания пазар цената на електроенергията се покачва и броят на фирмите решили да излезнат на свободният пазар се е увеличил с 75 на сто в сравнение с деветмесечието на 2013 г.