/КРОСС/ На заседанието на Народното събрание не се разбра какво ще струва на държавата фалитът на КТБ, а само, че по международните оценки има „дупка" от 4,2 милиарда, което оформи мнението, че спасяването й невъзможно, каза финансистът Красимир Ангарски в интервю за БНР.
Прието беше общо становище, че Фондът за гарантиране на влоговете трябва незабавно да изплати гарантираните влогове. Но се разбра и това, че там няма достатъчно пари. Има 2,2 милиарда, а трябва да се търсят още 1,6 милиарда. При положение, че тези гарантирани депозити бъдат изплатени, Фондът ще бъде изпразнен и оттук натам трябва да е ясно, че гарантираните депозити в останалите банки няма да бъдат гарантирани.
Това е огромен риск, коментира финансистът. Според него ако държавата трябва да възстанови средства във Фонда, за да се гарантират влоговете в други банки, това също би оскъпило фалита на КТБ.
Не е станало ясно и какво ще стане с големите фирми, които имат сметки в КТБ, като например „Топлофикация", каза още Красимир Ангарски. По думите му трябва да се търсят варианти за фалит, но при различни условия.
Експертът припомни, че служебният финансов министър е поискал спешно свикване на закрито заседание на Комисията по бюджет и финанси в XLIII Народно събрание, която да запознае със ситуацията. Аз не зная защо се иска скрито заседание, след като казахме, че всичко ще бъде осветено. Нека хората и тези, които казват, че не трябва се дава един лев от бюджета, да разберат какво ще струват на държавата евентуални последващи фалити и разклащане на цялата банкова система, каза Ангарски.
Ако при ликвидацията се допусне синдици с години да разпродават активите на банката, това може да доведе до протакане, забравяне и съответно замиване на следите. Необходими са програми за всяко от възможните решения за фалит, смята Красимир Ангарски. Сега трябва да с е действа много бързо, защото колкото повече се бави процесът, толкова повече нараства общественото недоверие към финансовата ни система, подчерта финансистът.