Оманският фонд искал три компании, за да спаси КТБ
Секция: ИКОНОМИКА
02 Ноември 2014 19:35
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Оманският фонд искал три компании, за да спаси КТБ

/КРОСС/ Консорциумът от Оманския фонд, ЕПИК и „Джемкорп" предлагал да участва в оздравяването на КТБ с акциите на „Виваком", „Петрол" и Националното управление „Радио и телевизионни станции" (НУРТС). Това сочи писмо с дата 28 октомври (предхождащо това от 30 октомври, което вече е известно), разпространено до медиите от вложителите в банката и създателите на неправителствената организация „Ние, гражданите". От документа, изпратен до българското правителство и БНБ, става ясно, че консорциумът предлага да създаде дружество с участието на държавата, като разпределението на собствеността е 50 на 50. Частните инвеститори щели да покрият дела си чрез акциите на „Виваком", „Петрол" и НУРТС. Трите дружества са в активите на „Бромак" и ще бъдат продадени на Оманския фонд за 10 долара, пише в писмото. По документи обаче „Бромак" няма собственост в тези компании, но пък КТБ ги е кредитирала.

„Как ще стане това, след като „Бромак" не е собственик на тези активи, поне официално?", коментираха адвокати. Според тях вариантът е „Бромак" винаги да е бил „задкулисен" собственик на дружествата и сега всъщност да осветлява собствеността си. Според юристите липсата на оценка на въпросните активи е сред причините БНБ да отхвърли офертата.

От писмото на консорциума се разбира, че Оманският фонд при нужда ще предостави един или всички активи като част от своя принос в сделката с държавата. Според инвеститорите сумата на участието е 2 млрд. лв. - в брой и други активи.

„Не съм запознат с предложението на Оманския фонд", коментира за „Преса" изпълнителният директор на „Петрол" Милко Димитров. „Такава оферта обаче ми се вижда несериозна, защото тези активи са вече заложени в банката. Как ще се ползват втори път за обезпечение? Това е абсурдно", допълни Димитров. НУРТС е собственост на офшорка, която е близка до банкера Василев. През септември обаче „Виваком" поиска да купи компанията.

От писмото на инвеститорите става ясно, че се предвижда незабавното изплащане на гарантираните суми на всички граждани и фирми, които имат право на тях.