/КРОСС/Въпреки че безработицата през тази година се стабилизира и започна да намалява плавно, проблемът с две от уязвимите групи на пазара на труда - продължително безработните и хората над 50 г., се задълбочава. Макар и минимално расте и броят на безработните в почти всички останали уязвими групи с изключение на тази на хората с увреждания. Това показват данните на Агенцията по заетостта за септември. През месеца нивото на регистрираната безработица се повиши минимално спрямо август с 0.1 процентни пункта до 10.5%, което се обяснява с приключващата сезонна заетост и по-малкото субсидирани работни места. За сравнение през септември в субсидирана заетост са заети около 40 хил. души по-малко спрямо същия месец миналата година. Така в бюрата по труда към края на септември са регистрирани 345 375 българи, пише "Сега".
Сред тях групата на продължително безработните продължава да расте. Повече от една година, без да работят, вече са 143 116 българи, или 41.4% от всички безработни. Тревожно е, че за една година броят им се е увеличил с 23 272 души. И докато продължително безработните младежи намаляват с 0.3 процентни пункта до 11.7%, то делът на хората над 50 години, които дълго време нямат работа, нараства до 46% (при 45.4% през август). Това е другата притеснителна тенденция в развитието на пазара на труда у нас - броят и на хората в предпенсионна възраст без работа се увеличава, макар и минимално спрямо август, но по-ясно на годишна база. Почти 39% от всички без препитание, или над 133 хил. души са на възраст над 50 години през този септември. Още по-тревожно е, че половината от тази група са без препитание повече от една година. Проблемът е, че те се увеличават и на годишна база (с над 4000). Повече от половината от безработните над 50 г. са без квалификация и специалност (53%), а другата половина - с основно и по-ниско образование. Тревожно е, че делът на продължително безработните в групата над 50 г. продължава да нараства и вече е 49.4% (при 47.7% през август). Всеки четвърти от записаните през септември в бюрата по труда е над 50 г. Затова от социалното министерство обмислят да създадат програма за субсидирана заетост, насочена изцяло към хората в предпенсионна възраст. В анализите на съвета за оптимизиране на осигурителната система пък се предлага специално обезщетение за безработица за тази категория българи.
Безработните младежи до 29 г. пък вече са 59 351. Спрямо предходния август броят им се увеличава с 2300 лица.Така те вече са над 17% от всички хора без работа у нас. Тук на годишна база проблемът е овладян, защото се регистрира значително намаление на младите хора без работа - с близо 12 хил., благодарение на редица целеви мерки. Безработните с трайни увреждания намаляват до малко над 17 хил. На годишна база тази група се увеличава с 1386 души.
По критерий образование безработните без квалификация и специалност са 193 761 от всички. А със средно специално и професионално образование са 109 704. 10% са безработните с диплома от университет - над 35 хил.
Най-голям брой свободни работни места на първичния пазар са заявени отново, както през август, в столицата (1948 места) и в Пловдивско (1344 места). Следват Благоевград (1112 места), Софийска област (911 места), Стара Загора (890 места), Бургас (864 места) и Велико Търново (752 места). Нарастване е отбелязано в почти всички области с изключение на четири. В края на септември в бюрата по труда са останали незаети 6939 работни места. Любопитното е, че има и трайно незаети места, за които не идва подходящ кандидат повече от 3 месеца. Те са 1161, като преобладаващата част от тях са за хора без квалификация (983 места). Отново, както през предходния месец, те са от сферата на преработващата промишленост, от транспорта и от търговията, ремонт на автомобили и мотоциклети.