София /КРОСС/ Очакваме и се надяваме парламентът да се обедини в подкрепата си за изпълнение на условията за стартиране на новата Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж, обяви на пресконференция днес министърът на образованието и науката доц. Румяна Коларова и посочи, че внесените в Народното събрание стратегии са не само плод на усилията на няколко правителства, но по тях е изразен широк консенсус от всички страни.
„Непосредствените задачи на Министерство на образованието и науката бяха свързани с подготовката за усвояване на средствата по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж", заяви министър Коларова и уточни, че когато се говори за тази нова оперативна програма, която Министерството на образованието и науката за първи път ще управлява, винаги се има предвид една нова логика в образованието и науката, един нов подход, по който да започне да се администрира образованието и науката.
„За нас образованието и науката са инвестиция, която ще гарантира ръст, най-вече икономически, но и социална устойчивост, която е изключително необходима, не само в големите градове, а дори в най-малкото населено място в страната", обясни Коларова и изреди четирите най-важни документа, които Министерството на образованието и науката успешно е придвижило през последните два месеца.
Това са Планът за действие и Националната стратегия за развитие на педагогическите кадри 2014-2020 и Планът за действие и Актуализираният вариант на националната стратегия за научните изследвания в Република България 2020, които Министерският съвет прие на последното си заседание. Другите две стратегии, които бяха приети малко по-рано и също бяха задължително условие, за да бъде приета новата Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж" са Актуализираната стратегия за развитие на висшето образование в Република България и Плана за действие към нея и Стратегията за развитие на професионалното образование и обучение в Р България за периода 2015-2020.
Министър Коларова посочи още, че безпроблемното започване на учебната година във всички населени места също е сред основните задачи на Министерството на образованието и науката, която тя смята за успешно изпълнена, защото за много кратко време е направена организация и са ремонтирани в спешен порядък училищата, пострадали от природните бедствия.