Депутати обсъждат три варианта за КТБ
Секция: ИКОНОМИКА
03 Ноември 2014 20:35
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Депутати обсъждат три варианта за КТБ

София /КРОСС/ Казусът с Корпоративна търговска банка продължава да е тема за размисъл сред депутати, въпреки че фалитът й вече изглежда почти сигурен. В петък народните избраници се отказаха от варианта БНБ да представи оздравителен план за банката, вместо да поиска ликвидация. Източници на „Преса" разкриха, че в парламента се въртят поне три идеи за бъдещето на закъсалия трезор.
Първата е банката да се оздрави с помощта на големите депозанти. Според одиторската оценка КТБ трябва да обезцени кредити за 4,222 млрд. лв. Депутати предлагат държавата да запълни 60% от капиталовата дупка, а останалите 40 процента да се набавят от вложителите с депозити над гарантираните 100 хил. евро, които да вземат акции от банката срещу парите си.
Вторият вариант е да се обяви фалит на финансовата институция, но със задна дата от 2-3 години. Това ще направи сключените сделки за кредити и всички договори за цесии невалидни. Сега цесиите (изкупуване на депозити на половин или по-ниска цена, с които се покриват кредити) облагодетелствали длъжници с проблемни заеми. Народни представители имали и друга идея - синдиците при евентуален фалит на КТБ да бъдат задължени да преразгледат цесиите, сключени, откакто банката е под специален надзор.
И днес БНБ запази мълчание за окончателния квесторски доклад, който ще стане основа-ние за фалит на КТБ. В централната банка обаче е получено ново писмо от мистериозни инвеститори, които искат да спасяват трезора. То е подписано от Никола Сукманджиев, но кой стои зад него не е уточнено. В писмото се предлага „спасителите" да налеят до 5,2 млрд. лв. в КТБ. Насреща обаче искат законодателни промени, участие и гаранции от българското правителство. „В момента текат преговори с международна банка за евентуална допълнителна подкрепа и акционерно участие", пише Сукманджиев.

Фалитът на банката щял да струва поне 5 млрд. лева

Фалитът на КТБ ще струва поне 5 млрд. лв. Това заяви пред „Преса" икономистът Венцислав Димитров. По думите му държавните и общинските дружества, имащи над гарантираните 100 000 евро, ще ги изгубят безвъзвратно. Според Димитров има различни варианти банката да бъде спасена и изрази учудването си от това, че управителят на БНБ Иван Искров е предлагал само един.
Фалитът на КТБ ще струва на държавата два пъти повече от оздравяването, обяви и издателят проф. Димитър Иванов. Освен това този процес лавинообразно ще засегне цялата банкова система у нас, смята той. Иванов призна, че от години е приятел с гуверньора на БНБ. Това е човек със силен характер, а сега явно е попаднал в някаква зависимост - може да са пари, власт или дори смъртна заплаха, коментира той.
Според бизнесмена Иво Прокопиев идеята за спасяването на банката се е „изпарила" с публикуването на одиторските доклади. Офертата на оманския фонд е в стил „идеите наши, бензинът ваш", каза Прокопиев.