/КРОСС/Перверзно наслаждение.
Така психиатърът Николай Михайлов коментира отзвука от акта на самозапалване на младата жена вчера пред Президентството, която медиите предадоха като удобна провокация към хората да се самоидентифицират с жертвата.
Истината е, че такъв тип трагичен случай, независимо от мотива, поставя огромен политически въпрос. Не въпроса за това кой е виновен. Не ни стимулира да търсим виновника според политическите си предразсъдъци, а поставя въпроса за собствената ни отговорност, да обърнем очите си навътре, каза д-р Михайлов.
Всеки за всекиго е виновен, както е казал Достоевски. Имаме отговорност за това какво представляваме, подчерта психиатърът.
Медиите имат огромна отговорност, категоричен бе той.
Много е важно да се изтъкне, първо, че дълбочината на едно такова отчаяно решение е с най-различни мотиви, преживявания. Те не могат да бъдат по евтин начин стилизирани, медийно обработвани и преживявани вторично от обществото за негово наслаждение, каза още д-р Михайлов.
В интервю за Нова телевизия той коментира не просто конкретния случай със самозапалилата се млада жена вчера в центъра на София, а и суицидната проблематика.
Не е изключено да е протекла мълниеносна ревизия на решението, мълниеносен отказ от това решение, едно прозрение, че това е погрешен изход. Но ситуацията е ситуация на необратимост, каза д-р Михайлов.
Тази суицидна трагедия трябва да бъде описана много внимателно, защото ние не можем достоверно да съобщим мотива. Той по дефиниция е трудно проницаем. В този смисъл това е една малко или повече засекретена лична трагедия. Даже и да се докаже, че става дума за някакво психично разстройство (много голям процент от случаите на самоубийство имат в основата си психиатричен проблем), това не означава, че всеки човек с такъв проблем е мотивиран болестно), коментира д-р Михайлов.
„Всичко се променя, когато едно физическо лице стане медиен образ. Медиите имат огромна отговорност. Медията е разказвач на истории, на версии. Тя публикува изградени от самата нея образи, а те от своя страна стават и модел за подражание и това е страшното", заяви психиатърът.
Д-р Михайлов припомни препоръките на Световната здравна организация за начина, по който медиите трябва да отразяват подобни трагични събития - до каква степен да бъде отразявано, дали трябва това да бъде отразявано масово с фиксация върху детайлите, как преживяват събитието близките до жертвата и други неща.