Мотивите за самозапалването не могат да бъдат по евтин начин медийно обработвани и преживявани вторично от обществото за негово наслаждение
Секция: БЪЛГАРИЯ
04 Ноември 2014 08:32
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Мотивите за самозапалването не могат да бъдат по евтин начин медийно обработвани и преживявани вторично от обществото за негово наслаждение

/КРОСС/Перверзно наслаждение.

Така психиатърът Николай Михайлов коментира отзвука от акта на самозапалване на младата жена вчера пред Президентството, която медиите предадоха като удобна провокация към хората да се самоидентифицират с жертвата.

Истината е, че такъв тип трагичен случай, независимо от мотива, поставя огромен политически въпрос. Не въпроса за това кой е виновен. Не ни стимулира да търсим виновника според политическите си предразсъдъци, а поставя въпроса за собствената ни отговорност, да обърнем очите си навътре, каза д-р Михайлов.

Всеки за всекиго е виновен, както е казал Достоевски. Имаме отговорност за това какво представляваме, подчерта психиатърът.  

Медиите имат огромна отговорност, категоричен бе той.

Много е важно да се изтъкне, първо, че дълбочината на едно такова отчаяно решение е с най-различни мотиви, преживявания. Те не могат да бъдат по евтин начин стилизирани, медийно обработвани и преживявани вторично от обществото за негово наслаждение, каза още д-р Михайлов.

В интервю за Нова телевизия той коментира не просто конкретния случай със самозапалилата се млада жена вчера в центъра на София, а и суицидната проблематика.

Не е изключено да е протекла мълниеносна ревизия на решението, мълниеносен отказ от това решение, едно прозрение, че това е погрешен изход. Но ситуацията е ситуация на необратимост, каза д-р Михайлов.

Тази суицидна трагедия трябва да бъде описана много внимателно, защото ние не можем достоверно да съобщим мотива. Той по дефиниция е трудно проницаем. В този смисъл това е една малко или повече засекретена лична трагедия. Даже и да се докаже, че става дума за някакво психично разстройство (много голям процент от случаите на самоубийство имат в основата си психиатричен проблем), това не означава, че всеки човек с такъв проблем е мотивиран болестно), коментира д-р Михайлов.

„Всичко се променя, когато едно физическо лице стане медиен образ. Медиите имат огромна отговорност. Медията е разказвач на истории, на версии. Тя публикува изградени от самата нея образи, а те от своя страна стават и модел за подражание и това е страшното", заяви психиатърът.

Д-р Михайлов припомни препоръките на Световната здравна организация за начина, по който медиите трябва да отразяват подобни трагични събития - до каква степен да бъде отразявано, дали трябва това да бъде отразявано масово с фиксация върху детайлите, как преживяват събитието близките до жертвата и други неща.