Парламентът – арбитър или съучастник в аферата КТБ?
Секция: Интервюта
04 Ноември 2014 13:26
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Парламентът – арбитър или съучастник в аферата КТБ?

/КРОСС/Първото работно заседание на 43-тото Народно събрание предизвика недоумение. В течение на пет часа слушахме разгорещени прения по казуса КТБ. Остана впечатлението, че гледахме предварително режисиран спектакъл. Разбира се, с неочакван драматичен обрат - внезапната промяна на позицията на главния герой. Бойко Борисов се извъртя от недоверие и искане на оставката на Иван Искров до пълно доверие на оценката на същия този Искров за офертата на потенциалните инвеститори. Парламентарното мнозинството на надеждата за участие в бъдещото управление, разбира се, подкрепи обръщането на Борисов. 

За да не е без хич, депутатите взеха няколко безпредметни решения, с които просто задължават институциите да изпълняват функциите си: да изплатят гарантираните депозити на вложителите, да се разследват какво е станало, да потърсят начин да върнат липсващите пари. Безсмислената активност на парламента по казуса КТБ обаче го прави съучастник във всички злоупотреби по случая, които се извършиха и които ще се извършат в бъдеще. И дава още по-сериозни основания на всички потърпевши, които искат да съдят държавата.

Всъщност решение за съдбата на банката би трябвало да взима не парламентът, а изпълнителната власт, защото това е нейно задължение. Служебното правителство обаче няма легитимност за толкова сериозни действия, а редовното правителство още го няма. Възниква въпросът дали преговорите за кабинет не се протакат нарочно, за да избяга Бойко Борисов от отговорността не решението за КТБ? Някои нелогични и непоследователни действия подкрепят подобна хипотеза:

Първо. Защо в последния момент се прави обсъждане на толкова важен проблем? Не трябваше ли да се намери формат мерките да се обсъдят по-рано - например от служебното правителство, което много нетърпеливо приема стратегии за отбраната и пенсионната реформа, които са дългосрочни, а не направи нещо за изясняване на ситуацията около КТБ?

Второ. Обсъжданията и във временната комисия по бюджет и финанси, и в залата на Народното събрание се основаваха само на доклад на БНБ, внесен от Иван Искров. Вместо да потърсят отговорност на Искров за действията на БНБ по казуса КТБ, - институцията, чиито действия и бездействия сериозно допринесоха както за натрупване на проблемите в КТБ, така и за задълбочаване на кризата в и около банката. Не е ли безотговорно решения на парламента да се взимат по предложение на длъжностно лице, чиято професионална преценка е, меко казано, компрометирана?

Трето. Доста експерти с далеч по-чиста репутация от Искров изказаха съмнения и в методиката за оценка на обезпеченията по кредитите, използвана в доклада на БНБ, и в целесъобразността на решението за закриване на банката. Защо не бяха изслушани и алтернативни мнения?
Четвърто. Защо липсват точни и отговорно изготвени финансови оценки на двата алтернативни сценария - каква е цената за обществото при фалит на КТБ и каква - при предприемане на мерки за оздравяването й? Не е ли това необходимата основа за взимане на правилното решение?

Пето. Защо мълчат останалите държавни институции, които имат отношение към финансовата стабилност и обществения ред в държавата - Комисия за финансов надзор, Комисията за публичен надзор на регистрираните одитори, ДАНС? Защо не бяха потърсени и изискани доклади от тях по казуса КТБ, в рамките на компетентността им?

И накрая - трескавото демонстриране на активност и пълната липса на експертиза, прилагана по случая, обикновена некадърност ли са, опит за спасяване на Борисов от отговорност или димна завеса за готвещо се разграбване на активи на банката и за създаване на несигурност сред хората и бизнеса за банковата система? Или едновременно всичко изброено? Несъстоятелният 43-ти парламент и несъстоялото се още правителство на Бойко Борисов са длъжници на обществото по казуса КТБ.

Нова алтернатива