“Черният списък” на Украйна
Секция: Коментари
05 Ноември 2014 10:38
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
“Черният списък” на Украйна

/КРОСС/ В Донбас приключиха изборите за депутати и лидери на провъзгласилите се републики. Гласуването в ДНР и ЛНР мина уж тихо и спокойно. Съблюдавайки всички правила за упражняването на вот, гражданите в Донецк и в Луганск са се редили на дълги опашки, въпреки студеното и ветровито време, за да пуснат вота си за независимост. Настъпи дългоочакваният момент за мечтаните промени в региона.

Независимост – хубава дума, но често в стремежа си към нея хората се оплитат в безизходни лабиринти, търсейки светлина в тунела. По твърдението на международните наблюдатели не са били установени нарушения и изборите са протекли в спокойна и законосъобразна атмосфера. Странно как никой от тях обаче не е забелязал опитите за саботаж.

Силите на украинската армия бяха барикадирали няколко от главните пътни артерии от източната и западната страна към ДНР за да попречат на прииждащите граждани да се доберат до урните. В Донецк беше обстрелван квартал „Ленинский” и въпреки произволните снарядни изстрели, изборният ден продължи, но избирателните пунктове бяха принудени да затворят по-рано от останалите от гледна точка на сигурността на мирните граждани.

По твърдения на председателя на ЦИК на ДНР г-н Роман Лягин към средата на деня вота си са дали над 500 хиляди избиратели, а на изборите в ЛНР – над 300 хиляди човека, по твърдения на председателя на избирателната комисия в ЛНР г-н Сергей Козяков.

По данни на териториалните избирателни комисии в Руската Федерация, активността в местните пунктове е била от 40 до 85%. Статистики и цифри, които са неоспоримо доказателство за желанието на електората.

По констатация на международните наблюдатели избирателната активност е била потресаващо висока в сравнение с апатичните и мудни избори във Върховната Рада.

Контрастът е бил очеваден, предвид километричните опашки от ентусиазирани избиратели. Мотивацията е била различна от безплатни концерти на руски поп-звезди на площада в Луганск до компонентите на руския борш – чували с моркови, зеле и картофи в Донецк.

Неоспорима е победата на Александр Захарченко в ДНР с 81.37%. Неговите конкуренти Юрий Сивоконенко и Александър Кофман са получили едва по 9% и 9,73%. Партията на Захарченко е водеща в парламента на ДНР с 65,11%.

Електоратът на провъзгласилите се Републики е доволен от резултата. Но Европейският съюз категорично не признава изборите на 2 ноември за легитимни. Представителят на ЕС по външната политика г-жа Федерика Могерини е заявила официално, че изборите са нелегитимни и са нова бариера на пътя към мира в Укранина, предаде Reuters.

Стремежът към мир – не е само политически апел, това е израз на политическа воля и добросъвестност, подчерта представителката на ЕС. Гласуването не бе признато и от САЩ, в това число и от няколко западни страни. Генералният секретар на ООН Пан Ги Мун също натисна червения бутон. Президентът на Украйна Порошенко заяви, че тези избори пряко са нарушили минския договор.

Киев реагира и застана на нокти срещу чуждестранните наблюдатели на изборите, като ги вписа в „черния списък”, обявявайки ги за персони нон грата, подкопаващи суверенитета на украинската власт.

Добре де, какво са им виновни наблюдателите, които просто са наблюдавали за нарушения и правомерност на самия изборен процес. Службите за Сигурност на Украйна са се аргументирали, че за тях „действията на международните наблюдатели, в качеството си на такива, са насочени към насилствени промени, подкопаване на конституционното право и завземане на държавната власт” и поради тези нарушения всички присъстващи чуждестранни наблюдатели на изборите в ДНР и ЛНР официално се обявяват от украинските власти за персони нон грата на територията на Украйна.

Едва ли международните наблюдатели се чувстват необратимо засегнати от това, че са нежелани и забранени в страна, където хуманните отношения напоследък са на последно място. Какво следва обаче от тук нататък за тези две републики.

Сами по себе си те са доволни от постигнатите резултати. Русия също е доволна по твърденията на председателя на комитета на Госдумата на РФ за СНГ и евразийската интеграция г-н Леонид Слуцкий, който потвърди, че населението на републиките не просто е участвало в изборите, а е гласувало с приповдигнато настроение, изключителен патос и въпреки нелеката икономическа и хуманитарна ситуация, избирателната активност е била „ фантастична”, на места 10% от избирателите са минали в първия половин час от започването на изборите”.

ЕС не призна изборите и не зачете желанието за суверенитет на провъзгласилите се републики. Киев напира да наложи управлението си и властта си на тези, които не го искат. Времето ще покаже как ще мине прощъпулникът на двете републики и дали ще проходят изобщо без чужда помощ.

Едно е сигурно, че стара народна поговорка гласи – „Насила хубост не става”.

Автор : Оля Ал-Ахмед

Оля Ал-Ахмед е известен български журналист и преводач от арабски и руски, експерт по ПР и протокол. Говори свободно английски, арабски, руски и испански. Завършила е арабска филология в СУ , с втора специалност : журналистика и ПР , и здравен мениджмънт в УНСС. Преди години само за една нощ преведе наказателният кодекс на Либия и обвинителния акт срещу българските медици , с което нашумя. Защитила е дисертация по съвременна арабска литература и език в Дамаск. Има редица научни публикации в областта на лингвистиката. Заклет преводач и хонорован лектор в НБУ.