/КРОСС/Община Раднево върна музея в родната къща на поета Гео Милев, който бе закрит след 1989 г. Тогава предишните собственици си взеха къщата по силата на закона за реституцията и я превърнаха в кръчма.
Преди 2 г. община Раднево купи отново сградата за 76 хил. лв., за да възстанови музея в нея. Той бе открит в средата на септември, като събитието бе част от тържествата по случай 50 г. от обявяването на Раднево за град, пише "24 часа".
Гео Милев е роден на 15 януари 1895-а в тракийското градче. По това време баща му Мильо Касабов бил учител там, а семейството му живеело на квартира, докато детето навърши 5 г. Тази къща била музей от 1973 до 1989-а.
Когато го закриват, най-ценното в експозицията му била сбирка от оригинали на списание "Пламък", в което за първи път е отпечатана поемата "Септември" на Гео Милев. Тя е предадена за съхранение в радневския археологически музей "Марица-изток".
Останалата част от тогавашната експозиция била само от фотокопия, така че нищо ценно не е изгубено през годините, казват местни. След като си откупи къщата обратно, общината разработи проект за реконструкция и основен ремонт на сградата на стойност 179 702 лв. Идеята бе половината от средствата да бъдат от общинския бюджет, а другата половина - по програма "Красива България".
Проектът обаче не се класира на 2 пъти по тази програма и общината се принуди да извърши първия етап от преустройството на бившата кръчма със свои пари. За него бяха отделени 90 хил. лв. Извършен бе ремонт на покрива, санираха цялата къща, като смениха дограмата, ремонтираха и оградата.
Идейният проект за експозицията в Раднево е дело на екип с ръководител Георги Янев - дългогодишен главен уредник в къщата музей "Гео Милев" в Стара Загора - това е домът, който семейството на Гео Милев строи и живее в него след 1900 г. Целта на екипа е в експозицията на новия стар музей да има разказ както за бащата Мильо Касабов, учител и книжовник, така и за сина Гео Милев. Да се откроява философията на двамата, да се покаже част от наследството на интелектуалеца Гео Милев.
Част от експонатите в Раднево са копия от оригинали, които притежава музеят в Стара Загора. Посетителите например ще могат да видят копие от акта за раждане на Гео, написан собственоръчно от баща му Милю Касабов. Той е скрепен с подписите на майката и двете баби на поета.
Интерес представлява и копието от устава на културно-просветно дружество "Просвета" в Раднево, създадено 13 дни след като Гео идва на бял свят. Той също е написан собственоръчно от баща му. По-късно това дружество издава в Стара Загора в. "Независимост", станал основа на "Земеделско знаме" с редактор Александър Стамболийски.
Подобаващо място е отделено и за дъщерята на Гео Милев - Леда Милева, която почина навръх рождения си ден 5 февруари през 2013 г. на 93 г. Приживе поетесата приела с възторг новината за жеста на община Раднево да възстанови музея на баща й. "Преди време Леда Милева ме закле да направя необходимото, за да разполага музеят в Раднево и с филма за баща . Той е правен през 1986 г., но и до днес не е остарял. В него се разказва и за Раднево. Разбира се, че ще изпълня това нейно желание", казва Георги Янев, цитиран от изданието.
Кътът за Леда стана възможен, след като нейната снаха Виолета Цонева дари на община Раднево лични вещи на поетесата след смъртта . Сред тях е пишещата машина на авторката на "Зайченцето бяло", която тя използвала до последно, макар да познавала компютъра.
Привлича вниманието и ръчният часовник, който не е навиван след смъртта . Част от дарението са и няколко чифта очила, които Леда никога не изхвърля, макар собственоръчно да е написала бележка, че не са удобни. Сред дарените вещи е и вазичката, в която Милева винаги поставяла първото за годината кокиче - нейното любимо цвете.
Тук е и куфарът, с който тя е пътувала по света. Дарението включва и снимки, показана е и нейна визитка от парижкия период. Снахата на поетесата изпрати в Раднево и бастуна на Леда - подарък от Истанбул. С него поетесата си помагаше едва в края на 93-годишния си живот.
Бъдещите посетители на музея в Раднево ще видят и френския несесер с гримовете и огледалцето, с помощта на които Леда Милева поддържаше безупречния си външен вид до преклонна възраст.
Раднево получи и комплект дискове със записи на гласа на обичаната поетеса. Върху манекен е облечена една от любимите рокли на Леда, наметната с шала . Дарен е и нейният портрет, който близките избрали да стои до ковчега на поетесата по време на поклонението при погребението в София.
"През втория етап от преустройството на къщата ще бъде изградена и зрителна зала, в която ученици от цялата страна ще могат в подходяща атмосфера да провеждат свои уроци по български език и литература", сподели пред "24 часа" Петя Вълева от община Раднево.
В съседство с къщата е и гранитният паметник на изчезналия безследно поет Гео Милев, дело на скулптора Иван Варчев. Той е поставен преди половин век, когато тогавашното с. Раднево е обявено за град.