Придвижването на НАТО към границите на Русия – пряк път към ескалация на напрежението
Секция: СВЯТ
05 Ноември 2014 10:56
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Придвижването на НАТО към границите на Русия – пряк път към ескалация на напрежението

/КРОСС/ НАТО увеличава присъствието си в Източна Европа и активно организира учения с участието на американската стратегическа авиация. Това заявява в интервю за “Комерсант” посланикът на Русия в алианса Александър Грушко, цитиран от ТАСС, предаде БТА.

Пактът прави учения главно с оглед “отразяване на агресия от Изтока и с тази цел прехвърля от САЩ в Европа тежка бойна техника, а по решение на последната среща на върха на НАТО “допълнителни сили се ротират” по границите на Русия, посочва Грушко. Термините “постоянно разполагане” и “непрекъсната ротация” според него са равнозначни.

Алиансът и членките му “проведоха тази година вече към 200 учения и през два дни съобщават за нови”; същевременно се изразходват “много милиони за модернизиране на военната инфраструктура на страни от Централна и Източна Европа”, посочва руският дипломат.

Москва “така и не дочака отговор на подробните си предложения съвместно да разработим и установим конкретни критерии за определяне на понятието “съществени бойни сили”. При това положение Русия сама ще решава колко “съществени” за сигурността й са мерките по укрепване на източния фланг на НАТО. “И вече без никакви съмнения изграждането на ракетни бази за ПРО в Полша и Румъния е фактор със съществено влияние върху военната сигурност”, добавя Грушко.

Намеренията на НАТО да придвижва военната си инфраструктура към границите на Русия “пряко водят до ескалация на напрежението и подронване на военната сигурност в регионално измерение и в Европа като цяло”. Алиансът всъщност “отслабва сигурността и на тези държави, които по-силно от другите тръбяха за военна заплаха откъм Русия и настояваха за допълнителна защита чрез разполагане на съюзнически войски на тяхна територия”, твърди представителят на Москва.

“Размахът на пропагандната кампания в западните медии”, насочена към “идеологическо подхранване” на натовските решения, според руския представител “души всякакви кълнове на здрав разум”. “Историята с издирването на подводница край бреговете на Швеция и шумотевицата на Запад по повод уж повишената активност на руските ВВС в Балтийския регион показват, че не се подбират средства за поддържане на антируската истерия”, заявява Грушко.

НАТО “се връща към първоначалната си функция – защита от “големия противник” и решенията от срещата в Уелс ще имат “трайни политически последици”: Русия “ще съобрази военното си планиране с новата подсилена конфигурация на силите на алианса и ще вземе всички необходими мерки, за да гарантира сигурна защита от всякакви заплахи”, предупреждава пратеникът на федерацията в пакта.