Проф. Ивайло Знеполски: Нацията ни има потенциал, тя просто не го използва
Секция: Интервюта
05 Ноември 2014 10:58
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Проф. Ивайло Знеполски: Нацията ни има потенциал, тя просто не го използва

/КРОСС/Проф. Ивайло Знеполски пред "Преса"

- Още няма яснота дали ще се осъществи дълго уговаряното тези дни десноцентристко управление, проф. Знеполски. Ще съумеят ли да се разберат ГЕРБ, РБ, АБВ и ПФ и ще могат ли да разчитат на по-широка подкрепа от други партии?

- Не би трябвало нерезонни претенции да попречат за това, защото всички партии разбират добре не само отговорността си, но и интереса си. Едни бързи нови избори са пълни с
изненади. В днешната ситуация на фрагментиране и разколебаване на идеологическите профили всички партии имат нужда от време, за да преосмислят програми и стратегия. ГЕРБ като най-голямата партия трябва да отстои позицията си на партия на властта и да покаже компетентност и отговорност. В Реформаторския блок вероятно си дават сметка, че позицията на малка, вечно опозиционна партия не е привлекателна и не носи дивиденти. Ако остане още няколко години извън властта, може да загуби набраната инерция. Участието в правителството ще го направи много по-видим, при успешни политики ще му спечели нови симпатизанти, ще открои и наложи като национални политици не толкова популярните му днес лидери. АБВ получава възможност при подкрепа на правителството и получаване на министерско кресло да поведе в играта на нерви с БСП. Патриотичният фронт също може да спечели от подкрепата на правителството по определени приоритетни проблеми, тъй като участието във вземането на решения ще му позволи да се легализира и да адаптира много от спорно формулираните си идеи към езика на европейското политическо говорене... И БСП, макар и губеща, също получава шанс - ако успее да се пречисти, да се отър си от съзнателно експлоатирани илюзии за миналото и реално се обърне към ценностите на европейската левица - да запази левия сектор.

- Пъстрият новосформиран парламент ли е причина за хаоса, който настъпи в политическия живот? Израз на какво е фактът, че гласоподавателите изпратиха в НС 8 партии?

- Политиката е изкуство на възможното. Първоначално това фрагментиране изглеждаше смущаващо и пречка пред създаването на стабилно правителство. Но както се казва в народната поговорка, всяко зло за добро. Фрагментацията вкара партиите в режим на по- литическо поведение, накара ги да осъзнаят, че политиката не се свежда до пълно доминиране, а е въпрос на договаряне и взаимни компромиси в името на общи цели и благо. И ето че започваме да ставаме свидетели на снижаване на идеологическата реторика, на повече искреност в политическия дискурс, на отказ от силови действия... ГЕРБ има заслуги за това - показва видимо политическо израстване, направи не само жестове на добра воля, но и готовност при добри аргументи да се откаже от заявени вече собствени позиции. Нещо непознато досега. Избирателите дадоха добър урок на левицата - БСП беше наказана не на последно място и за това, че в предишния парламент внесе непримиримостта към другия и омразата към „класовия враг". Сергей Станишев, Мая Манолова и сие приличаха на герои от съветски революционен филм. Така че, ако резултатът от сегашната ситуация е облагородяване на политическото поведение и стъпка към изграждането на коалиционна култура, това не изглежда лош резултат...

- След дни е 10 ноември, оправдани ли бяха надеждите на повечето българи за 25-годишния преход и не се ли оказа наистина по-страшно онова, което дойде след комунизма, както прогнозираше Адам Михник?

- Точната мисъл на Адам Михник е, че най-страшното на комунизма е това, което идва след него. Тоест не че демокрацията или преходът са по-страшни от времето на комунизма, а че в условия на свобода и демокрация могат да се видят открито огромните поражения, които той е нанесъл. 

- Като изследовател на близкото ни минало бихте ли казали с кои порочни качества на социализма българинът се прощава най-трудно?

- Ние продължаваме да изпитваме болезнените последствия на тоталитарния ред. Комунизмът буквално разруши тъканта на обществото и на обществения живот, разруши структурата на човешката личност и под булото на насилствения колективизъм създаде възможно най-зловредния индивидуализъм. Хората живееха не само в страх, но и в недоверие към другия, в подозрение, че са наблюдавани, че могат да донесат за тях. Всеки беше сам пред могъщата машина на властта. От комунизма излязохме неспособни да живеем и се борим за общи каузи. Комунизмът наложи и един привиден егалитаризъм, който премахна изконни критерии за оценка на личността и замени равенството на хората единствено пред закона. Другото, което унищожи комунизмът, е селянинът - земеделието остана, но селянинът като човек, свързан кръвно със земята и обработващ с желание земята, изчезна. Отчуждението от собствеността и труда доведе и до унищожаване на прословутото българско трудолюбие.

Каквото и да се говори, днешният българин не работи здраво, не се реализира в труда, не създава достатъчно. Не говоря за изключенията, които винаги се намират... Тези престъпления на комунизма са по-тежки и по-страшни дори от лагерите и масовите чистки.

- Да се върнем към оценката на най-съвременната ни история...

- При всички проблеми и трудности, които изживяваме, балансът от протеклите 25 години е положителен, ние се движим в правилната посока, но трябва да е ясно, че да се превърнем в една нормална страна, са необходими много време и усилия. Днешният българин е свободен и сам решава съдбата си. Промениха се формите на живот, средата, в която живеем - вече не сме общество на хроничния дефицит и на привилегиите. Вече сме друг тип цивилизация.

- Но все пак критичните нагласи в обществото са доста големи...

- Категорично възразявам на разпространяващата се напоследък вид критика на ситуацията в страната, която наричам апокалиптична. Според заклинанията на апокалиптиците с България е свършено, обгражда ни тотален маразъм, обществото и народността изтичат в канала... Подобно говорене не води до нищо и свидетелства най-вече за лична безпомощност.

- Преди време казахте, че нашият преход е исторически компромис и провал за елитите, все още ли мислите така?

- Не преходът, а излизането от комунизма е исторически компромис - тоест договаряне на две антагонистични обществени сили (поддръжниците на режима и широките обществени слоеве, които вече му бяха обърнали гръб; малобройните граждански инициативи просто изговаряха тези нагласи) за промяна в условията на мирно съжителство. Няма какво да се заблуждаваме, комунизмът не беше свален от революция, а е резултат на едно договаряне - мирно оттегляне на цената на вписване на комунистическата номенклатура в демократичния процес. Комунизмът беше стигнал до безизходица и беше омръзнал дори на собствените си крепители. Новото поколение комунистически кадри, с образование и с познания за широкия свят, нямаха вече никакви илюзии. Така че не провал на прехода, а трудностите и забавеният процес на реформиране се дължат до голяма степен на нарушаване на договореностите, на опита на номенклатурата и ДС да запазят господстващото си положение чрез овладяване на икономиката и съдебната система, чрез налагане модела на дивия капитализъм и социалния грабеж.

- В сила ли е логиката „каквито гражданите, такива и политиците"? В България няма професионални политици, повечето идват „от улицата", това на какво обрича обществото ни?

- Селекцията на елитите става изключително трудно и отнема много време. В Западна Европа критериите и пътищата, по които това става, са отработвани десетилетия, ако ли не и столетия. У нас политическото поле след 1989 г. се оформи спонтанно и едва ли не, както казвате, от улицата. Марката на уличния политик и до днес тегне над него, но все пак се забелязват и белези на известна приемственост и професионализиране в някои от основните партии. Трябва обаче да се обърне посоката на селекцията - у нас партийна кариера обикновено правят хора, които се самопредлагат, а е необходимо съзнателно и целенасочено търсене за привличане на качествени хора, насочване не към борбените и кресливите, а към компетентните, умерените, разумните и почтените хора. Нацията ни има потенциал, тя просто не го използва. Но да сме наясно, не е правилно за всички несполуки вината да се хвърля върху политиците. Ако трябва да се говори за вина, тя трябва да е поделена - голяма част от вината за днешното ни състояние имат и хората, това, което наричаме народ. Понятие, от векове обрасло със спекулации. Политиците не само трябва да се харесват, но и да бъдат взискателни и критични към „народа". Нашите хора притежават много добри, но и редица неприемливи качества. Формирането на демократично мислещи и действащи, на компетентни и трудолюбиви хора трябва да бъде постоянна грижа на елитите, започваща от семейството и училището, но никога не спираща.

- Като културолог как бихте коментирали факта, че всеки трети българин според социологическите проучвания говори лошо за цигани, турци, емигранти.

- Ксенофобията не е някаква изключителна черта на българите, това се потвърждава от опита на мнозина от нас в свободното европейско пространство. В условията на днешното
необичайно раздвижване на народите по света и в Англия, и в Германия, и в Белгия... има прояви на ксенофобия, но тя много рядко е изговаряна директно от политици, отговорни
медии, а и от обикновени граждани. Разликата между двете ксенофобии, ако може да се изразя така, е разликата между чувстването и говоренето. Ние изговаряме, без да се замисляме, всичко, което чувстваме, без да сме го рационализирали; те се стремят да се справят с чувствата си, ръководени от дълбоко вкоренени демократични ценности и норми, които вече са се превърнали в тяхна втора природа.